Siedzimy w domach, więc bijemy rekordy zapotrzebowania na energię

To raczej nie przypadek, że akurat w trakcie trwającej pandemii Polska bije rekord zapotrzebowania na energię. Znajdziemy kilka sprzętowych przykładów, które mogły się do tego przyczynić.

Siedzimy w domach, więc bijemy rekordy zapotrzebowania na energię
Adam Bednarek

11.12.2020 13:52

Jak poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne, 10 grudnia w szczycie porannym o godz. 13:15 wystąpiło rekordowe, najwyższe w historii zapotrzebowanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego na moc - 26817 MW.

Poprzednik rekord odnotowano 25 stycznia 2019 roku. Zapotrzebowanie wyniosło wówczas 26 504 MW.

Zapotrzebowanie wzrosło akurat w dniu premiery "Cyberpunk 2077". Przypadek? Raczej tak. Eksperci sugerują, że co innego odpowiada za rekordowe rezultaty. Z zaskakujących rzeczy mogą to być np. panele fotowoltaiczne, których popularność w ostatnim czasie wzrosła.

Specjaliści nie mają wątpliwości, że do rekordu przyczynił się fakt, że mnóstwo osób zostało w domach.

W tym roku do rosnącego zapotrzebowania na energię dołożyli się także… uczniowie. Odliczając licea dla dorosłych i szkoły policealne, mamy w Polsce ok. 4,3 mln uczniów szkół podstawowych i średnich. Zdecydowana większość z nich (wg. MEN 3,8 mln) uczy się dziś zdalnie, co zwykle oznacza uczestniczenie w klasowej wideokonferencji. Tymczasem komputery, zwłaszcza przetwarzające obraz on-line, to całkiem energochłonne urządzenia. Zużywają od 50-100 W w przypadku laptopów, do 100-400 W w przypadku komputerów stacjonarnych. Przy bardzo ostrożnych założeniach, że jednocześnie przed komputerami siedzi 3 mln uczniów, a średni pobór komputerów wynosi 100 W, oznacza to 300 MW (0,3 GW) zapotrzebowania na moc. Zatem bez zdalnego nauczania w szkołach dzisiejszy rekord by nie padł.

Oczywiście swoje zrobiła pogoda. Zimą zapotrzebowanie na energię jest większe. Ale w dniu poprzedniego rekordu - 25 stycznia 2019 roku - było znacznie chłodniej niż 10 grudnia. W niektórych województwach temperatura mogła spaść poniżej -10 stopni Celsjusza.

Było tak zimno, że IMGW ostrzegało przed silnym mrozem, który mógł wystąpić w nocy oraz o poranku na terytorium województw podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i małopolskiego - tam temperatura może spaść nawet do -15 stopni. 10 grudnia ostrzegano jedynie przed "marznącymi opadami".

Już w marcu, a więc kiedy była pierwsza fala pandemii, sklepy z elektroniką sprzedawały najwięcej urządzeń niezbędnych do pracy z domu. Chodziło o laptopy, kamery internetowe, drukarki. Pewnie bardzo często był też to kolejny sprzęt, tak by dwójka dzieci mogła jednocześnie uczestniczyć w zajęciach lub też partnerzy mogli pracować zdalnie.

  • Ale widzimy też spory wzrost w sprzęcie, który ma zająć czas dzieciom, to konsole do gier, gry i planszówki - mówiła WP Tech Wioletta Batóg, rzecznik prasowy Media Markt Saturn Polska.

Ostatnie tygodnie to nie tylko premiera "Cyberpunka 2077", ale też konsol nowej generacji. Znaczący udział PS5 możemy na pewno wykluczyć, bo zainteresowanie było większe niż liczba konsol w sklepach - wielu odeszło z niczym. Trudno powiedzieć, jak sprzedają się nowe warianty Xboksów, ale akurat sprzęt Microsoftu nigdy nie był w Polsce aż tak lubiany, jak konsola Sony.

Nie da się jednak ukryć, że sporo gadżetów i sprzętów w polskich domach przybyło. W początkowych tygodniach pandemii sklepy odnotowały wzrost sprzedaży chłodziarek i zamrażarek.

Wzrost widać też na rynku robotów sprzątających. Kategoria robotów sprzątających stanowi wartościowo około 25 proc. całego rynku odkurzaczy w Polsce, a w ostatnim kwartale może sięgnąć 30 proc. Jeszcze w 2019 było ich 20 proc. Skok o 10 punktów procentowych jest niebagatelny, a możemy domyślać się, że pandemia również wymusiła ten zakup. W końcu im częściej jesteśmy w domach, tym więcej brudzimy, a jednocześnie mniej chce nam się sprzątać.

Oczywiście trudno powiedzieć, by takie jednostkowe decyzje zakupowe zdecydowały o rekordzie. Choć gospodarstwa domowe odpowiadają za 18 proc. zapotrzebowania, to większą rolę odgrywa przemysł i budownictwo - aż 38 proc. Z drugiej strony fakt, że niektórzy zostali w domach i musieli dołożyć nowe sprzęty, na pewno jest jakąś cegiełką.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.