Silne przeciwciała zwalczające HIV – nadzieja na skuteczną szczepionkę?

Silne przeciwciała zwalczające HIV – nadzieja na skuteczną szczepionkę?

HIV
HIV
Katarzyna Kieś
09.07.2010 22:30, aktualizacja: 11.03.2022 14:07

Odkryto nowy rodzaj przeciwciał, które potrafią skutecznie rozprawiać się z wirusem HIV. Jaka jest szansa na skuteczną szczepionkę?

Odkryto nowy rodzaj przeciwciał, które potrafią skutecznie rozprawiać się z wirusem HIV. Jaka jest szansa na skuteczną szczepionkę?

Możliwe, że spora.

Naukowców z US National Institute of Allergy and Infectious Diseases w Bethesda zainteresował fakt, iż u niektórych osób zakażonych wirusem HIV znaleziono bardzo silne przeciwciała, wykazujące reaktywność krzyżową. Postanowiono przyjrzeć się bliżej reakcjom tych przeciwciał ze śmiercionośnym wirusem. I tu pojawił się problem, ponieważ trzeba było wyizolować komórki typu B wytwarzające ów określony rodzaj przeciwciał, a jak się okazało - komórek tych jest w organizmie bardzo mało. Zaprzęgnięto więc do pracy technologię PCR, w której – dzięki enzymowi polimerazie – z maleńkiej nawet próbki DNA udaje się uzyskać wiele jego kopii.

Badania przyniosły jeszcze inne, nieoczekiwane odkrycie: udało się poznać, jak wygląda struktura przeciwciała „zespolonego” z białkiem wirusa. To zaś uchyliło rąbka tajemnicy, jak przeciwciała te zwalczają wirusa HIV.

Jest już „wsad” do szczepionki, wiemy, w jaki sposób rozprawia się on z wirusem. Pozostał etap trzeci, czyli opracowanie skutecznej szczepionki – co w przypadki walki w HIV jest o tyle trudne, że wirus nieustannie mutuje i wyprowadza system odpornościowy w pole.

Trzeba dopracować technologię pozyskiwania przeciwciał i przeprowadzić pełne badania kliniczne na wolontariuszach. Tylko wtedy okaże się, czy to, co dziś traktowane jest jak maleńka iskierka nadziei dla zarażonych wirusem HIV, stanie się niosącym zdrowie rozwiązaniem.

Źródło: Chemistry World

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)