Słońce, jakiego nie widzieliśmy

Naukowcy NASA są przekonani, że właśnie rozpoczął się nowy rozdział w dziedzinie badania Słońca. Misja badawcza STEREO ma dostarczyć informacji, które mają być przełomem w badaniu naszej najbliższej gwiazdy.

STEREO
STEREO
Jakub Tabaczewski

Naukowcy NASA są przekonani, że właśnie rozpoczął się nowy rozdział w dziedzinie badania Słońca. Misja badawcza STEREO ma dostarczyć informacji, które mają być przełomem w badaniu naszej najbliższej gwiazdy.

Oficjalna nazwa STEREO to Solar Terrestrial Relations Observatory. Jest to program badawczy stworzony z myślą o dokładniejszym niż kiedykolwiek zbadaniu Słońca, a w szczególności sztormów słonecznych zdolnych w istotny sposób wpływać na ziemskie satelity i elektronikę na powierzchni naszej planety.

STEREO jest parą statków kosmicznych wystrzelonych w październiku 2006 roku. Od tego czasu poruszały się one po tej samej orbicie co Ziemia, lecz dopiero przedwczoraj (po 4 latach) znalazły się w pozycji, z której możliwe jest obserwowanie całego Słońca. W ciągu kolejnych 8 lat statki mają zamienić się miejscami. W tym czasie mają dostarczyć informacje na temat całej powierzchni i atmosfery naszej najbliższej gwiazdy.

NASA | STEREO reveals the Entire Sun

Źródło: nasa.gov

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.