Służby celne będą śledzić piratów?

Polska Służba Celna otrzymała nowe uprawnienia. Celnicy będą mogli śledzić i nagrywać w miejscach publicznych osoby podejrzane o popełnienie przestępstw. W tym piractwa komputerowego.

Służby celne będą śledzić piratów?
Przemysław Muszyński

Polska Służba Celna otrzymała nowe uprawnienia. Celnicy będą mogli śledzić i nagrywać w miejscach publicznych osoby podejrzane o popełnienie przestępstw. W tym piractwa komputerowego.

Jak podaje Gazeta.pl za Polską Agencją Prasową nowe uprawnienia celników to pokłosie kontrowersyjnej „ustawy hazardowej”. Nałożyła ona na celników (którzy do tej pory walczyli głównie z przemytnikami alkoholu i papierosów oraz osobami używającymi oleju opałowego do napędzania samochodów) szereg nowych obowiązków i uprawnień. Między innymi mają oni zacząć ścigać piratów komputerowych.

Do podjęcia działań wystarczy podejrzenie popełnienia przestępstwa, decyzję o ich rozpoczęciu podejmuje natomiast szef izby celnej, bez udziału sądu. Według Rzeczpospolitej tego typu inwigilacja może trwać maksymalnie do 3 miesięcy. Funkcjonariusze mają prawo śledzić osoby podejrzane o piractwo komputerowe oraz nagrywać je w miejscach publicznych. Ma to na celu zdobycie dowodów przestępstwa.

Uczciwie mówiąc bubli prawnych związanych z walką z piractwem było już sporo, ten jednak jest szczególnie interesujący. Śledzenie i nagrywanie rozmów piratów może byłoby sensowne, gdyby ci np. kupowali programy na straganach (jak na giełdzie, 20 lat temu). Jednak kto dziś kupuje kopie? Przecież cała idea polega na tym, żeby nie płacić.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.