Smartfon Hisense jak e‑papierowy czytnik, ale kolorowy - pierwszy na świecie

Marka Hisense jest kojarzona głównie z telewizorami, ale ma w swojej ofercie również smartfony. Nawet takie, gdzie można znaleźć wyświetlacze z e-papieru. Choć pokazywany właśnie na targach CES 2020 to coś nowego. Smartfon z kolorowym e-papierem.

Smartfon Hisense jak e-papierowy czytnik, ale kolorowy - pierwszy na świecie
Źródło zdjęć: © Weibo
Jan Domański

09.01.2020 14:08

Jeśli widzimy na rynku telefony z wyświetlaczami zbudowanymi w technologii e-papieru, to są zdecydowanie czarno-białe. Mogą mieć taki wyświetlacz jako drugi (wtedy pierwszy jest normalnym LCD lub AMOLED) lub solowo, ale do tej pory nie było mowy o kolorach. Tylko odcienie szarości.

Tymczasem Hisense pokazuje właśnie takie urządzenie w Las Vegas na CES 2020. Nie wiadomo, jakie podzespoły oferuje nowy model, ani kiedy pojawi się na rynku, czy w jakiej cenie. Może to po prostu prototyp koncepcyjny, ale robi wrażenie.

E-papier to ciekawa alternatywa dla LCD i OLED

Wyświetlacze z elektronicznego papieru pobierają prąd tylko w czasie zmiany zawartości. Jedna statyczna klatka może być pokazywana nawet po wyładowaniu baterii. To świetny sposób na przedłużenie czasu pracy smartfonów. Do prostego napisania wiadomości SMS lub zerknięcie na godzinę, nie musimy koniecznie mieć LCD lub AMOLED.

Obraz
© Weibo

Tym bardziej, że e-papier w jaskrawym świetle ma lepszą czytelność, a zużywa dużo mniej baterii. Problemem jest tylko bezwładność takiego ekranu (jest o wiele wolniejszy niż LCD i spółka) i brak kolorów. Istnieją już dość szybkie (choć wciąż mniej płynne niż typowy LCD) ekrany e-papierowe po włączeniu podkręcania (w pewnym stopniu cierpi na tym jakość obrazu). A na brak koloru zaradzi najnowszy ekran.

Cóż, pozostaje czekać, aż Hisense przekuje swój pomysł w realny dostępny na półkach produkt. Kolorowe i szybsze ekrany z e-papieru mogą znaleźć swoich entuzjastów szerzej niż obecny margines smartfonów z czarno-białym e-papierem.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.