SnapKeys 2i – rewolucyjna klawiatura ekranowa, której nie widać [wideo]

Jak pogodzić wygodę wprowadzania tekstu za pomocą dużej klawiatury z minimalistycznym interfejsem? Podczas targów CES 2012 będzie można zobaczyć finalną wersję produktu, który – być może – zrewolucjonizuje sposób, w jaki wpisuje się tekst w urządzeniach mobilnych.

SnapKeys 2i - klawiatura, której nie widać (Fot. YouTube)
SnapKeys 2i - klawiatura, której nie widać (Fot. YouTube)
Łukasz Michalik

28.12.2011 | aktual.: 11.03.2022 09:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak pogodzić wygodę wprowadzania tekstu za pomocą dużej klawiatury z minimalistycznym interfejsem? Podczas targów CES 2012 będzie można zobaczyć finalną wersję produktu, który – być może – zrewolucjonizuje sposób, w jaki wpisuje się tekst w urządzeniach mobilnych.

Podczas targów CES 2011 izraelska firma SnapKeys pokazała interesujący wynalazek – opracowaną we współpracy z Philipsem klawiaturę ekranową, której nie widać. Po roku produkt został dopracowany na tyle, że SnapKeys zdecydował się na pokazanie finalnej wersji. Będzie można ją zobaczyć już za kilkanaście dni podczas targów CES 2012.

SnapKeys 2i to klawiatura składająca się z sześciu klawiszy. Poza bocznymi klawiszami backspace i spacji cztery pozostałe to pola zawierające litery zebrane ze względu na charakterystyczne cechy.

SnapKeys 2i - układ klawiatury (Fot. SnapKeys.com)
SnapKeys 2i - układ klawiatury (Fot. SnapKeys.com)

Po lewej stronie znajduje się klawisz grupujący litery z jednym punktem na dole (jak V czy T) oraz drugi z grupą liter tworzonych za pomocą jednej linii, np. C i L. Prawa strona to klawisz z literami mającymi u podstawy po dwa punkty – jak W czy M – oraz grupa liter zawierających okręgi.

Sednem pomysłu nie jest jednak wymyślenie na nowo układu klawiatury, ale przede wszystkim system przewidywania wpisywanych wyrazów, przypominający nieco słownik T9 po tuningu, który na podstawie danych słownikowych i statystycznych przewiduje, jakie litery powinny znaleźć się w wyrazie.

Snap Keys Invisible Keyboard

Na pierwszy rzut oka takie połączenie nie zwiastuje niczego dobrego, jednak zdaniem producenta jest w stanie zapewnić bardzo szybkie, bezwzrokowe pisanie.

Niestety, polski rynek to wciąż dla producentów nieistotna nisza – wśród dostępnych wersji językowych nie ma polskiego. Jest za to np. czeski. SnapKeys ma być dostępny na wiodących platformach – przygotowano wersje dla Androida, iOS i Windowsa Phone.

SnapKeys 2i - obsługiwane języki (Fot. SnapKeys.com)
SnapKeys 2i - obsługiwane języki (Fot. SnapKeys.com)

Choć klawiaturę można wyświetlać na ekranie, zgodnie z intencjami twórców ma być widoczna tylko w początkowym okresie, gdy użytkownik uczy się z niej korzystać. Po opanowaniu układu liter będzie można wyłączyć wyświetlanie klawiatury, która – choć niewidoczna – nadal będzie spełniała swoją funkcję, nie zasłaniając przy tym ekranu.

Udostępnione do tej pory materiały pozostawiają jednak kilka niewiadomych, dotyczących m.in. sposobu wprowadzania cyfr, korzystania z wyświetlanych na ekranie pod niewidzialną klawiaturą innych aplikacji czy integracji z oprogramowaniem innych producentów.

SnapKeys 2i Keyless Keyboard for Mobile Phones and Tablets

Filmy reklamowe pokazują wyjątkowo sprawne wprowadzanie tekstu, jednak trudno już teraz wyrokować, jak takie rozwiązanie sprawdzi się w praktyce. Pomysł wydaje się jednak bardzo ciekawy i próbuje zerwać z obowiązującym od lat schematem. Czy uda mu się pokonać nasze przyzwyczajenia? Być może przekonamy się o tym już niebawem.

Źródło: SnapKeysReutersUbergizmoOhGizmo

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.