Soundbook X3 i Jukebox JB‑1 - głośniki bluetooth z różnych światów [test]

Bayan Soundbook X3 to high-endowy soundbar dla wymagającego odbiorcy i tak też jest wyceniony. SnaB Jukebox JB-1 to z kolei minikolumna, na którą każdy może sobie pozwolić. Co łączy te 2 sprzęty? Na pewno fakt, że pozwalają zapomnieć o jakichkolwiek kablach i oferują zbliżone funkcje, choć są adresowane do całkiem innych grup docelowych i dzieli je cenowa przepaść.

Bayan Soundbook X3 i SnaB Jukebox JB-1
Bayan Soundbook X3 i SnaB Jukebox JB-1
Jacek Klimkowicz

26.07.2014 19:06

Wykonanie – bez porównania? Niekoniecznie…

Bayan Soundbook X3
Bayan Soundbook X3

Zdawać by się mogło, że skoro Bayan Soundbook X3 kosztuje 1300 zł, a Snab Jukebox JB-1 stówkę z lekkim okładem, to ten pierwszy będzie po prostu przenośnym cudeńkiem, podczas gdy wykonanie drugiego będzie ledwo akceptowalne. Otóż wymienione sprzęty szybko zweryfikowały tę teorię. Owszem, na solidność drogiego soundbara nie można narzekać. Nic nie skrzypi ani się nie ugina, a materiały są pierwszego sortu (gł. aluminium). Do trwałości urządzenia oraz spasowania można jednak mieć drobne zastrzeżenia. Jak widać na zdjęciach, gniazda mini jack 3,5 mm są lekko przesunięte względem otworów, USB jakby lekko skrzywione, a obudowa (przy krawędziach) lekko postrzępiona i gdzieniegdzie powycierana lub brudna.

Bayan Soundbook X3
Bayan Soundbook X3

Mam jednak świadomość, że testerzy, niestety, bardzo często nie szanują sprzętu, który otrzymują. Niejednokrotnie otrzymywałem znacznie bardziej zniszczone urządzenia, niekiedy nawet uszkodzone, zatem powyższy stan rzeczy mnie nie dziwi. Na podstawie wcześniejszych doświadczeń z marką Bayan jestem jednak pewny, że te niedociągnięcia nie będą dotyczyły nabywcy fabrycznie nowego Soundbooka X3. SnaB Jukebox JB-1 przyjechał praktycznie prosto z fabryki, więc o tym, jak zniesie próbę czasu i starcie z nieokrzesańcami jeszcze się przekonamy. Na pewno jednak osoby, które wydadzą na niego stówkę nie powinny być rozczarowane jakością wykonania tegoż produktu.

Snab Jukebox JB-1
Snab Jukebox JB-1

Prawie wszystko jest pasowane jak należy, lekko gumowany plastik zapewnia pewny chwyt i się nie brudzi, gumowe nóżki bez problemu zapobiegają „wędrowaniu” malucha na śliskich nawierzchniach, a stalowa maskownica dobrze chroni głośnik. Krótko mówiąc, nie znalazłem nic, czego można się przyczepić. Przynajmniej nie w tej, jakże atrakcyjnej, cenie, która wymusza pewne kompromisy. Grunt to znaleźć złoty środek między jakością i ceną. I specjaliści z firmy SnaB po raz kolejny już udowodniają, że mają głowy na karkach i wiedzą, w czym rzecz. Podobnie jak inżynierowie z Bayan Audio, choć oni mogli nie przewidzieć, że ich drogie cacko trafi w ręce pryszczatych małolatów, którzy nie szanują nikogo i niczego, również sprzętu.

SnaB Jukebox JB-1
SnaB Jukebox JB-1

Możliwości – mały sporo potrafi, ale duży więcej

Soundbar Bayan Soundbook X3 i głośniczek SnaB Jukebox JB-1 mają ze sobą sporo wspólnego. Przede wszystkim z każdym z nich łączymy się korzystając z technologii Bluetooth. W pierwszym przypadku jest on w wersji 4.0 z obsługą kodeka AptX, w drugim zaś 3.0. Jest to absolutnie naturalna kolej rzeczy. Kilkanaście razy droższy Soundbook X3 to sprzęt bezkompromisowy, a tam, gdzie nie ma miejsca na jakościowe półśrodki, stosuje się standardy pozwalające cieszyć się znakomitym dźwiękiem. Bluetooth 4.0 z AptX to zatem podstawa. W przypadku Jukeboxa JB-1, który ma po prostu grać, Bluetooth 3.0 jest jak najbardziej wystarczający. Odtwarzać FLAC-ów na tym pudełeczku zwyczajnie nie wypada i tyle w tym temacie.

Bayan Soundbook X3
Bayan Soundbook X3

Każde z prezentowanych urządzeń ma wbudowany mikrofon, który można wykorzystać podczas telekonferencji. Tu ponownie górę bierze Soudbook X3, który zapewnia dźwięk czysty i wyraźny. Rozmówcy nie mają problemów ze zrozumieniem nawet cicho wypowiadanych słów. Jukebox sprawuje się gorzej. Mikrofon jest dobrej jakości, ale ma ciut za niską czułość i jesteśmy słabo słyszalni nawet gdy rozmówca używa trybu głośnomówiącego. W drugą stronę jest analogicznie – my słabo słyszymy mimo maksymalnego poziomu głośności. W obu urządzeniach mamy wbudowane całkiem pojemne akumulatory, które wystarczają na wiele godzin odtwarzania. Ile dokładnie? W trakcie testów Soundbook wytrzymywał średnio 9-10 godzin, maleńki Jukebox JB-1 natomiast 8-9.

Bayan Soundbook X3
Bayan Soundbook X3

Tu przy okazji napomknę, że Bayan Soundbook X3 ma wbudowany port USB, dzięki któremu możemy podładować swoją komórkę lub tablet, gdy w pobliżu nie ma innego źródła energii. SnaB Jukebox mający niewielki (1200 mAh) akumulatorek naturalnie na to nie pozwala, podobnie jak na łatwe parowanie dzięki modułowi NFC, którego w przeciwieństwie do Soundbooka nie posiada. Nie zmieściło się też radio FM, które droższy konkurent naturalnie ma. I, koniec końców, soundbar bayan ma znacznie większą moc (20 W RMS vs 3 W) dzięki zastosowaniu 4 półtoracalowych głośników z neodymowymi magnesami (i jednego pasywnego o średnicy 3”). Jukebox ma 2 głośniczki, jeden aktywny i jeden pasywny, które, jak się okazuje, dają radę.

SnaB Jukebox JB-1
SnaB Jukebox JB-1

Oba urządzenia mają przyciski, które można wykorzystać do sterowania odtwarzaniem i głośnością. W przypadku Soundbooka X3 są one świetnie wyprofilowane, działają bez zarzutu i po prostu chce się ich używać. Ma on dodatkowo wyświetlacz diodowy, który pokazuje np. tryb pracy czy częstotliwość stacji radiowej. Jukebox jest nieco bardziej toporny z wyglądu, ale przyciski są solidnie osadzone, wygodne w użyciu i dobrze spełniają swoje zadanie. A za ich pomocą można zrobić praktycznie wszystko – włączyć i wyłączyć urządzenie, przejść w tryb parowania, odebrać i zakończyć połączenie, zmienić poziom głośności (dłużej przytrzymując + lub -) tudzież przeskoczyć do kolejnej lub poprzedniej ścieżki. Niczego zatem nie brakuje i jest całkiem wygodnie.

SnaB Jukebox JB-1
SnaB Jukebox JB-1

Brzmienie warte swojej ceny

Bayan Soundbook X3 kosztuje sporo, ale cena nie bierze się z powietrza. Pomijam fakt, że jest on funkcjonalny i ma sporo ułatwiających życie dodatków. Jakość dźwięku wydobywająca się z tegoż całkiem poręcznego (235 x 120 x 40 mm) soundbara jest naprawdę wysoka. Dźwięk jest zadowalająco detaliczny i dobrze zrównoważony. Nie brakuje górnych rejestrów, średnica również jest dobrze słyszalna. Basy są i to całkiem niezłe, choć przyznaję, że mogłyby schodzić nieco niżej i być lepiej kontrolowane. Lepsza mogłaby być również dynamika. Moc jest wystarczająca, by rozkręcić niewielką imprezkę, aczkolwiek na najwyższych poziomach głośności pasywny głośnik basowy lekko niedomaga i pojawiają się zniekształcenia.

Bayan Soundbook X3
Bayan Soundbook X3

Nie zmienia to faktu, że jak na zestaw o tak niewielkich rozmiarach, jest naprawdę dobrze. Soundbook X3 dobrze sprawdza się nawet podczas odtwarzania bardziej ambitnych kawałków, choć nie ma co ukrywać, porządnego kina domowego nie zastąpi. Ale i nie ma on być substytutem porządnego zestawu kolumn, lecz kompaktowym, bezprzewodowym rozwiązaniem dla bardziej wymagających, które można postawić niemal gdziekolwiek i bez problemu ze sobą zabrać. Jeszcze bardziej poręczny jest Jukebox JB-1, który waży raptem ćwierć kilograma i ma wymiary 100 x 90 x 40 mm, a więc dość kieszonkowe. Na szczęście jakość dźwięku generowana przez pudełeczko podesłane przez SnaB nie jest równie niska, jak jego cena.

SnaB Jukebox JB-1
SnaB Jukebox JB-1

Fakt, że kiepsko zmasterowane kawałki mogą nie brzmieć tak, jak by się chciało, konwertowane z Youtube’a mp3 również. Ale na ogół powodów do narzekań nie ma. Naturalnie trzeba przełknąć fakt, że jest to konstrukcja monofoniczna i przekaz jest dość kierunkowy. Co nie zmienia faktu, że szczegółowość dźwięku stoi na dobrym poziomie, oprócz niezłej średnicy słychać nieco sopranów, a w kawałkach zorientowanych na niskie częstotliwości pasywny głośnik jest w stanie dorzucić nieco basów. Może nie są one głębokie i dynamiczne, ale są i to lepsze niż w niektórych laptopach z wbudowanym subwooferem. I to wszystko za raptem stówkę. Szczerze? W tej cenie to naprawdę dobra propozycja.

Bayan Soundbook X3
Bayan Soundbook X3

Podsumowanie

Bayan Soundbook X3 i SnaB Jukebox JB-1 to urządzenia, które bez wątpienia warto brać pod uwagę dysponując odpowiednimi środkami. Pierwsze z wymienionych kosztuje niemało, ale w zamian oferuje świetną jakość materiałów, bardzo dobrą jakość dźwięku i wysoką funkcjonalność (NFC, ładowanie smartfonów, magnetyczna stopka, wbudowane radio FM z antenami). A to wszystko w kompaktowej formie i eleganckiej obudowie, której nie będziemy się wstydzić czy to w biurze, czy w salonie. Jukebox JB-1 to natomiast tani głośniczek, któremu warto dać szansę. Gra bowiem całkiem nieźle, do jego wykonania zastrzeżeń nie mam, można go z powodzeniem zabrać praktycznie wszędzie i wykorzystać nie tylko jako przedłużenie smartfona, lecz także w roli zestawu głośnomówiącego.

Reasumując – Bayan Soundbook X3 dostaje naszą rekomendację. To porządny soundbar, choć nie każdy może sobie nań pozwolić. Snab Jukebox JB-1 dostaje natomiast wyróżnienie w kategorii Rozsądny wybór za naprawdę dobry stosunek jakości i możliwości do ceny, jaką trzeba za niego zapłacić.

Rekomendacja dla Bayan Soundbook X3
Rekomendacja dla Bayan Soundbook X3
Wyróżnienie dla SnaB Jukebox JB-1 za świetny stosunek możliwości i jakości do ceny
Wyróżnienie dla SnaB Jukebox JB-1 za świetny stosunek możliwości i jakości do ceny
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
gadżetyporadnikinews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.