SpaceX dostarczy internet do samolotów. Elon Musk wprowadza Starlink Aviation

SpaceX dostarczy internet do samolotów. Elon Musk wprowadza Starlink Aviation

Starlink może zapewnić internet na pokładach samolotów
Starlink może zapewnić internet na pokładach samolotów
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska
20.10.2022 10:25

SpaceX, kosmiczna firma Elona Muska zapowiada, że już niedługo na pokładach samolotów zacznie działać Starlink Aviation. Rozwiązanie sprawi, że pasażerowie przez całą swoją podróż będą mogli korzystać z szybkiego internetu o niskich opóźnieniach.

SpaceX cały czas rozbudowuje konstelację Starlinków, czyli telekomunikacyjnego systemu satelitarnego, który zapewnia dostęp do internetu i łączność niemalże na całym świecie, również w miejscach ze słabą infrastrukturą telekomunikacyjną lub całkowitym jej brakiem. Z najnowszych zapowiedzi firmy wynika, że już niedługo internet od SpaceX będzie dostępny nie tylko na lądzie, ale i podczas podniebnych podróży.

SpaceX zapewni internet na pokładach samolotów

Kosmiczne przedsiębiorstwo Elona Muska przekonuje, że jest w stanie dostarczyć internet o prędkości do 350 Mb/s, "umożliwiając wszystkim pasażerom jednoczesne korzystanie z Internetu obsługującego strumieniowe przesyłanie danych". Pozwoli na to niskoprofilowy aeroterminal Starlink, który został wyposażony w elektronicznie sterowaną antenę typu phased array. Według SpaceX zapewnia ona "nowy poziom niezawodności, nadmiarowości i wydajności".

Firma przekonuje, że jego instalacja jest prosta, nie wymaga długich przestojów maszyn i nie utrudnia późniejszych rutynowych kontroli konserwacyjnych. Zwłaszcza że sam zestaw Starlink Aviation Kit składa się z aeroterminala, zasilacza, dwóch bezprzedowych punktów dostępu i wiązki przewodów. Dostawy rozwiązania mają ruszyć w 2023 r.

SpaceX jest obecnie największą na świecie konstelacją satelitów z zasięgiem na lądzie i oceanach oraz w regionach polarnych. Firma nie zwalania jednak swojego działania i regularnie wynosi na niską orbitę okołoziemską kolejne urządzenia, zwiększające wydajność konstelacji.

Na czwartek, 20 października zaplanowano 48. w samym 2022 r. wyniesienie Starlinków w kosmos. Z kompleksu Space Launch Complex 40 w Cape Canaveral Space Force Station na Florydzie wystartuje rakieta Falcon 9 z 54 satelitami Starlink na pokładzie.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)