Starlink dla potrzebujących. Zapłacą za niego chętni?

Starlink dla potrzebujących. Zapłacą za niego chętni?

Elon Musk pozwoli wpłacać darowizny na Starlinki?
Elon Musk pozwoli wpłacać darowizny na Starlinki?
Źródło zdjęć: © Getty Images | 2020 Anadolu Agency
Karolina Modzelewska
17.10.2022 15:22

Elon Musk ostatnio wyjątkowo aktywnie komentuje kwestie dotyczące dostępności Starlinków oraz płatności za nie. Z jego najnowszych wpisów wynika, że już niedługo SpaceX może dodać opcje przekazywania pieniędzy na finansowanie usług internetu satelitarnego dla najbardziej potrzebujących obszarów.

Elon Musk deklarował ostatnio, że jego kosmiczna firma SpaceX nie ma wystarczających środków, aby dalej finansować usługi Starlink w Ukrainie. Miliarder na Twitterze zaznaczył, że są to koszty około 20 mln dolarów miesięcznie. Według CNN z tego powodu zwrócił się do Pentagonu i poprosił Departament Obrony USA o przejęcie płatności, zaznaczając przy tym, że dalszy koszt utrzymania sieci wyniesie 120 mln dolarów do końca 2022 r. i blisko 400 mln dolarów w 2023 r.

Elon Musk pozwoli wpłacać darowizny na Starlinki?

Ostatecznie CEO Tesli i SpaceX wycofał się z tej "propozycji", o czym w swoim stylu poinformował na Twitterze, gdzie napisał: "do diabła z tym… mimo że Starlink wciąż traci pieniądze, a inne firmy dostają miliardy dolarów podatników, my po prostu będziemy nadal finansować rząd Ukrainy za darmo". W jednym z kolejnych wpisów ponownie poruszył wątek finansowy, ale tym razem w zupełnie innym kontekście.

Elon Musk zareagował na wpis Hama Serunjogi - współzałożyciela i dyrektora generalnego Chipper Cash. Serunjogi zaznaczył w nim, że jest pod wrażeniem prędkości i łatwości konfiguracji Starlinka oraz zwrócił uwagę na potencjał jego wykorzystania na obszarach wiejskich i pozbawionych odpowiedniej infrastruktury cyfrowej. Dodał też, że z przyjemnością przekaże pieniądze, które pozwolą na dostarczenie Starlinków szkołom i szpitalom w Ugandzie.

Miliarder na Twitterze zapytał, "czy są inni [red. chętni], którzy chcą przekazać Starlinki potrzebującym miejscom". Wiele wskazuje na to, że liczba odpowiedzi była na tyle duża, że Elon Musk postanowił dodać opcję przekazywania darowizn na finansowanie sieci Starlink dla najbardziej potrzebujących. Na razie są to jedynie zapowiedzi. Nie wiadomo jeszcze czy i w jaki sposób będzie działała ta opcja.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)