Spalona żarówka? Za błąd zapłacisz nawet 5 tys. złotych

Co jakiś czas w naszych domach przepalają się żarówki czy świetlówki. W takich sytuacjach często naszym pierwszym odruchem jest wyrzucenie uszkodzonego sprzętu do kosza. Jednak nie zawsze jest to legalne i może nas to kosztować nawet 5 tysięcy złotych.

Świetlówki zaliczają się do elektrośmieci.
Świetlówki zaliczają się do elektrośmieci.
Źródło zdjęć: © Unsplash
oprac. KBN

30.07.2023 | aktual.: 31.07.2023 16:59

W naszych domach i mieszkaniach korzystamy z wielu różnych rodzajów źródeł światła. Czasami są to tradycyjne żarówki wolframowe, które od lat służą nam do oświetlania pomieszczeń. Często używamy również halogenów, które są bardziej energooszczędne. Nie brakuje też świetlówek czy najnowszych, najbardziej energooszczędnych źródeł światła LED. Każde z tych źródeł światła po przepaleniu wymaga odpowiedniego postępowania.

Naszym obowiązkiem jest odpowiednie gospodarowanie odpadami. Musimy być świadomi, co zrobić z konkretnym rodzajem śmieci. W przypadku większości produktów sposób segregacji jest prosty i nie sprawia żadnych problemów. Czasem jednak nie jesteśmy do końca pewni, co zrobić z danym przedmiotem, jak na przykład przepaloną żarówką.

Większość elektrośmieci, do których zaliczają się również świetlówki, powinna trafiać do odpowiednich punktów zajmujących się ich przyjmowaniem. Za wyrzucenie świetlówki do kosza grozi nam kara w wysokości nawet 5 tysięcy złotych. Nie warto ryzykować i narażać się na takie konsekwencje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak uniknąć kary za wyrzucenie świetlówki?

Możemy uniknąć kary w wysokości 5 tysięcy złotych za wyrzucenie świetlówki do śmietnika. Wystarczy wybrać jedną z trzech możliwości bezpiecznego pozbycia się tego typu odpadu.

Pierwszą z nich jest pozostawienie starej świetlówki w sklepie, w którym kupujemy nową. Gdy decydujemy się na zakup nowego źródła światła, sklep ma obowiązek przyjąć od nas zużyty sprzęt.

Drugi sposób to przyniesienie zużytych żarówek do sklepu wielkopowierzchniowego. Sklep ten ma obowiązek przyjąć sprzęt oświetleniowy w każdej liczbie, ale tylko wtedy, gdy żaden z wymiarów zewnętrznych tego urządzenia nie przekracza 25 centymetrów.

Ostatnią z możliwości jest dostarczenie spalonych świetlówek do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Tam bez problemów powinny zostać przyjęte wszystkie odpady, które zalegają w naszym domu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.