Segregujesz śmieci? To dobrze, ale czy poprawnie je wyrzucasz?

Nawyk segregowania odpadów ma coraz więcej osób. Niestety wiele z nich popełnia poważny błąd podczas wyrzucania śmieci. Ty również?

Plastikowe worki na śmieci w pewnych sytuacjach są problemem.
Plastikowe worki na śmieci w pewnych sytuacjach są problemem.
Źródło zdjęć: © pexels
Mateusz Tomczak

20.04.2023 | aktual.: 24.10.2023 14:29

Na często pojawiający się problem uwagę zwróciły władze Gdańska, które postanowiły przygotować kampanię edukacyjno-informacyjną "Wrzucaj bez worka". Ma ona na celu uzmysłowienie mieszkańcom, że poprawna segregacja śmieci i umieszczenie ich w odpowiednio oznaczonym pojemniku to nie wszystko. Bardzo ważne jest, aby nie zanieczyszczać danej partii odpadów workami foliowymi.

Jak prawidłowo segregować i wyrzucać śmieci?

Wykorzystywanie worków foliowych to zdecydowanie najpopularniejszy sposób pakowania i wynoszenia odpadów. Nie wszyscy wiedzą jednak, że wyrzucanie wcześniej posegregowanego szkła czy papieru w plastikowych workach jest niezgodnie z zasadami prawidłowej segregacji.

Jak należy się zachować chcąc wykonać poprawnie także ostatni krok? Trzeba opróżnić worek, a następnie umieścić go w odpowiednim pojemniku – żółtym lub na odpady zmieszane (gdy worek jest bardzo zabrudzony). Alternatywą może być stosowanie toreb wielokrotnego użytku, które w przypadku szkła czy makulatury sprawdzają się bardzo dobrze w roli "transportera".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dlaczego worki foliowe są takim problemem?

Segregacja odpadów to jeden z elementów troski o środowisko. Ma na celu przede wszystkim usprawnienie procesu recyklingu. Plastikowe worki, które zanieczyszczają daną frakcję odpadów stają się natomiast znaczącym utrudnieniem dla zakładów utylizacyjnych.

Plastikowe worki, które trafiają do nieodpowiedniego pojemnika stają się zanieczyszczeniem strumienia tych odpadów. O ile dla frakcji tworzyw sztucznych i metali, worek stanowi surowiec wtórny, to już dla szkła, papieru czy odpadów bio jest to wtrącenie niepożądane.

Olga Goitowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Gdańsku

Procesy technologiczne dostosowane do szkła czy papieru nie są w stanie poradzić sobie z zanieczyszczeniami w postaci worków foliowych. W efekcie tego miasta ponoszą dodatkowe koszty związane z koniecznością doczyszczenia danego rodzaju odpadów i usunięcia z nich niepożądanych elementów.

Samorządy muszą spełniać określone normy recyklingu systematycznie podnoszone przez Unię Europejską. Każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, że śmieci mogą dostarczać cennych surowców. Chodzi np. o bioodpady trafiające do kompostowni i stające się nawozem wykorzystywanym w rolnictwie czy ogrodnictwie. Stanową ok. 30 proc. wszystkich odpadów, w związku z czym ich segregacja i wyrzucanie bez zanieczyszczeń są szczególnie ważne.

Jak segregować śmieci?

Kampania prowadzona przez władze Gdańska to odpowiedni moment na przypomnienie podstawowych zasad segregacji odpadów. Poniżej zamieszczamy uniwersalne oznaczenia pojemników na śmieci oraz ich przeznaczenie.

  • niebieski pojemnik – na papier
  • zielony pojemnik – na szkło
  • żółty pojemnik – na metale oraz tworzywa sztuczne
  • brązowy pojemnik – na bioodpady
  • czarny pojemnik – na odpady zmieszane

Jednocześnie trzeba pamiętać o dodatkowych zasadach. Ta już omówiona to wyrzucanie worków foliowych do żółtego lub czarnego pojemnika. Do pojemników na śmieci nie wyrzucamy odpadów budowlanych (np. po remontach), przeterminowanych leków czy zużytej elektroniki i baterii. Takie elementy należy dostarczyć do odpowiednich punktów zbiórek.

Mateusz Tomczak, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.