Sprawdź szuflady w domu. Retro elektronika może być warta majątek

Ciągły rozwój technologii powoduje, że już po dwóch latach smartfon wydaje się przestarzały i niemodny. Sentyment do retro elektroniki wciąż pozostaje jednak żywy. Sprawdź, czy masz w domu te urządzenia, bo na rynku kolekcjonerskim mogą być warte majątek.

Konsola Pegasus
Konsola Pegasus
Źródło zdjęć: © East News | Monkpress

20.06.2024 | aktual.: 20.06.2024 13:08

Istnieje popularny internetowy żart o znalezieniu Nokii 3310, która po 20 latach nadal ma działającą baterię. Ten żart podkreśla trwałość starszej elektroniki, która była znacznie bardziej wytrzymała niż dzisiejsze urządzenia. Nie jest więc przypadkiem, że telefony komórkowe, odtwarzacze muzyki i monitory sprzed 20 lat ponownie zyskują na popularności. Bliżej przyjrzał się im nasz dziennikarz Adam Gaafar.

Nokia 6310

Nokia 6310i
Nokia 6310i© Wikimedia Commons | Martinz6492

Kultowa Nokia 3310 jest obecnie rozpoznawalna przez każdego, jednak nie można liczyć na duży zysk z jej sprzedaży – obecna wartość urządzenia to około 50 zł. Znacznie cenniejsza jest Nokia 6310, która w czasach swojej świetności była produktem klasy premium. Nowe egzemplarze Nokii 6310i z serii telefonów biznesowych można dziś sprzedać na aukcjach za około 3 tysięcy złotych.

Monitor CRT

Monitor CRT
Monitor CRT© Materiały prasowe | All About Apple museum

Starsze monitory i telewizory kineskopowe (CRT) również przeżywają swój renesans. Gracze szczególnie je cenią, ponieważ nowoczesne monitory LCD nie dostarczają porównywalnych wrażeń. Ze względu na malejącą dostępność tych urządzeń, ich wartość rośnie.

Karol Kołtowski pisze, że "monitory CRT są cenione, ponieważ klasyczne konsole takie jak PlayStation, NES, SNES, Nintendo 64 czy Commodore 64 zostały zaprojektowane z myślą o tych ekranach". Aktualnie można za nie uzyskać nawet kilkaset złotych.

iPod

iPod ze specjalnej edycji U2
iPod ze specjalnej edycji U2© Getty Images | Kim Kulish

Innym pożądanym urządzeniem jest klasyczny iPod. Kilka lat temu modele takie jak Nano, Shuffle czy Touch były sprzedawane na eBayu za około 500 funtów brytyjskich. Obecnie iPod Classic 160 GB osiąga ceny na poziomie 400-600 złotych. Najwięcej warte są jednak modele z limitowanej edycji U2 – za kompletny sprzęt w dobrym stanie można żądać nawet ponad 2 tysiące dolarów.

Walkman

Walkman Sony z radiem
Walkman Sony z radiem© East News | Dawid Tatarkiewicz

Walkmany, czyli przenośne odtwarzacze kaset magnetofonowych, zadebiutowały w 1979 roku. Dziś za oryginalne modele Sony można otrzymać znaczne sumy. Na aukcjach ich ceny wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Na przykład, na Allegro można zobaczyć Walkman Sony Minidisc No.1 wystawiony za 3999 złotych.

Konsola Pegasus

Konsola Pegasus
Konsola Pegasus© East News | Monkpress

W latach 90. 8-bitowa konsola Pegasus była dla wielu Polaków początkiem przygody z grami wideo. Ta konsola, kopiująca japoński NES (Nintendo Entertainment System), zadebiutowała w 1991 roku. Dziś oryginalny Pegasus IQ-502 jest dostępny na aukcjach za około 400-600 złotych (zwykle z kompletem gier).

Game Boy

Game Boy Advance
Game Boy Advance© CC BY-SA 3.0 | Zeartul

W tym samym czasie popularna była przenośna konsola Game Boy firmy Nintendo. Konsola zadebiutowała w 1989 roku. Wersje takie jak Game Boy Pocket z 1996 roku czy Game Boy Color z 1998 roku sprzedawane są obecnie za kilkaset złotych. Natomiast zapakowany Game Boy Classic z 1989 roku może kosztować na eBayu nawet 499,99 euro.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.