Sprawdzili, jak długo fotowoltaika może działać bez awarii

Decydując się na instalację fotowoltaiczną, trzeba pamiętać, że jest to inwestycja długoterminowa. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że jest to prosta metoda zabezpieczenia oszczędności przed inflacją. Jednak jednym z największych zagrożeń jest możliwość wystąpienia wczesnej awarii systemu. Szwajcarscy naukowcy postanowili zbadać, jak długo mogą działać falowniki w takich instalacjach.

Instalacja fotowoltaiczna, fotowoltaika
Instalacja fotowoltaiczna, fotowoltaika
Źródło zdjęć: © Unsplash.com

02.07.2024 | aktual.: 02.07.2024 11:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ile fotowoltaika wytrzymuje bez awarii?

Specjaliści z Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Bernie postanowili zająć się analizą niezawodności systemów fotowoltaicznych. W szczególności skupili się na falownikach, które są kluczowym komponentem elektrowni słonecznych, nazywanych też inwerterami. Badanie obejmowało również żywotność optymalizatorów, które monitorują działanie poszczególnych modułów fotowoltaicznych.

Zgodnie z wynikami badania opublikowanego na łamach PV Magazine, przeanalizowano 1 280 systemów fotowoltaicznych działających w Szwajcarii. Szczególną uwagę zwrócono na falowniki marek Fronius, Sputnik i SMA, a w przypadku optymalizatorów na urządzenia firmy Solaredge.

Nawet 15 lat bez awarii

Wstępne wyniki opisywanych wyżej badań wskazują, że ponad połowa analizowanych urządzeń może działać bezawaryjnie przez około 15 lat. Dotyczy to zarówno falowników, jak i optymalizatorów, co może wprowadzać pewne niejasności, biorąc pod uwagę, że są to różne urządzenia o odmiennych charakterystykach pracy.

Analizy wykazały, że bardziej wydajne falowniki mają zazwyczaj krótszy okres eksploatacji. Optymalizatory natomiast okazały się najtrwalszymi spośród badanych elementów. Ponadto wzrastająca liczba komponentów elektronicznych w instalacji zwiększa ogólną awaryjność systemu. Dodatkowo, usterki szybciej pojawiają się w systemach wyposażonych w optymalizatory, w porównaniu do prostszych instalacji z pojedynczym falownikiem.

Badania prowadzone przez szwajcarskich naukowców będą kontynuowane do końca 2025 roku. Planuje się również ich rozszerzenie w przyszłości. Na ten moment wnioskiem naukowców jest to, że falowniki w instalacjach fotowoltaicznych powinny działać około 15 lat.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.