Masz fotowoltaikę? Tak możesz wydłużyć jej żywotność

Instalacja fotowoltaiczna. Jak długo działa fotowoltaika?
Instalacja fotowoltaiczna. Jak długo działa fotowoltaika?
Źródło zdjęć: © Pexels

12.06.2024 11:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zakładanie instalacji fotowoltaicznej to spora inwestycja, która powinna opłacać się przez wiele lat. Zachowanie rentowności wymaga jednak unikania poważnych awarii. Jaka jest rzeczywista trwałość systemów fotowoltaicznych?

W Polsce fotowoltaika cieszy się dużą popularnością. W październiku 2022 roku moc zainstalowana w fotowoltaice osiągnęła prawie 11,5 GW, co oznaczało wzrost o ponad 71 proc. w porównaniu do października 2021 roku. Znaczną część tej mocy stanowią mikroinstalacje, w które inwestują prywatni użytkownicy.

Podstawowym kryterium, które towarzyszy decyzji o inwestycji w instalacje fotowoltaiczne, jest ich opłacalność. To, w jakim stopniu instalacja przyniesie korzyści, jest ściśle powiązane z jej trwałością. Najczęściej mówi się o długowieczności paneli, chociaż nie zawsze jest to jedyny aspekt, który należy uwzględniać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Żywotność paneli fotowoltaicznych - 25 lat gwarancji

Producenci paneli fotowoltaicznych często oferują 25-letnią gwarancję na moc generowaną przez moduły fotowoltaiczne. Oznacza to, że po upływie tego czasu panele nadal będą produkować co najmniej 80 proc. mocy nominalnej. Po tym okresie producenci nie odpowiadają już za dalsze spadki mocy, co może prowadzić do zmniejszenia rentowności instalacji.

- W przypadku wysokiej jakości urządzeń spadki mocy są jednak minimalne - zauważa Szymon Osłowski z KOBO Energy. - Największy spadek mocy ma miejsce w pierwszym roku działania systemu, ale nie przekracza on 1 proc. W następnych latach wydajność obniża się jedynie o około 0,4-0,5% rocznie - wyjaśnia Osłowski.

Jak długo pracuje falownik?

Oprócz paneli fotowoltaicznych na żywotność instalacji wpływa również falownik, który zazwyczaj ma gwarancję na mniej niż dziesięć lat. Po tym okresie może być konieczna dodatkowa inwestycja w nowy falownik, by utrzymać efektywność instalacji fotowoltaicznej.

Przedłużenie żywotności instalacji fotowoltaicznej jest możliwe przez zapobieganie awariom. Aby osiągnąć ten cel, konieczne jest regularne przeprowadzanie przeglądów systemu. Takie przeglądy zaleca się wykonywać co najmniej raz na pięć lat, chociaż czasami wymogi gwarancyjne producentów lub instalatorów mogą wskazywać na konieczność częstszych inspekcji. Kontrola prawidłowości połączeń, odpowiedniego styku między elementami w rozdzielnicach i jakości paneli pozwala uniknąć usterek.

Jednak nie tylko specjaliści mogą monitorować stan instalacji. Właściciele również mogą prowadzić regularny monitoring, sprawdzając parametry systemu i rejestrując wszelkie odstępstwa od norm. W tym celu konieczne jest systematyczne sprawdzanie danych z falownika oraz licznika dwukierunkowego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)