Sprzedaż pomp ciepła w Polsce. Jedna z najlepszych w Europie

Europa cieszy się rekordową sprzedażą pomp ciepła. Jak można się domyślać, popularność tych urządzeń w roku 2022 jest wyższa, niż w latach ubiegłych. Co ciekawe, Polska może pochwalić się naprawdę imponującymi wynikami, jeśli o sprzedaż pomp ciepła chodzi.

Pompa ciepła podczas instalacji. Program Moje Ciepło to nawet 21 tys. zł dla właścicieli domów
Pompa ciepła podczas instalacji. Program Moje Ciepło to nawet 21 tys. zł dla właścicieli domów
Źródło zdjęć: © East News | PIOTR DZIURMAN/REPORTER

21.02.2023 14:03

Pompy ciepła cieszą się popularnością z wielu względów. Urządzenia te przede wszystkim nie wymagają żadnej codziennej obsługi, w odpowiednich warunkach mogą nie tylko ogrzewać budynki, ale także je schładzać, a przy tym nie generować żadnych zanieczyszczeń w miejscu funkcjonowania. W połączeniu z instalacją fotowoltaiczną pompa ciepła pozwala często na zredukowanie rachunków za ogrzewanie do zera i mimo wysokich kosztów początkowych, urządzenia te ciągle znajdują wielu nowych nabywców.

Według danych udostępnianych przez Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) w 2022 r. w Europie sprzedały się trzy miliony pomp ciepła, co oznacza wzrost o 38 proc. względem roku ubiegłego. Dzięki temu w Europie działa już łącznie ok. 20 milionów pomp ciepła, które ogrzewają ok. 16 proc. wszystkich budynków na Starym Kontynencie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- 2022 był fenomenalnym rokiem. Spektakularny wzrost sprzedaży pomp ciepła jest świadectwem innowacyjnego i zrównoważonego sektora, który robi wszystko, by zwiększyć wydajność i tworzyć miejsca pracy, pomagając w działaniach na rzecz klimatu i stabilizując rachunki za energię - mówi Thomas Nowak, sekretarz generalny EHPA.

Nowak zauważa też, że wiele osób w Europie nie ma jeszcze zainstalowanych pomp ciepła z różnych powodów. Wśród nich wymienia m.in. fakt, że branża już teraz pracuje na pełnych obrotach, przez co ograniczona jest dostępność pomp ciepła i monterów na rynku, wysokie koszty inwestycji, a także brak informacji na temat tego, w jaki sposób pompy ciepła działają. EHPA współpracuje m.in. z Komisją Europejską, aby zbudować plan rozwoju pomp ciepła w Europie, który pomoże rozwiązać wspomniane krytyczne problemy.

Największy procentowy wzrost sprzedaży pomp ciepła odnotowano w Polsce. Wartość ta tylko w naszym kraju, spośród 16 badanych, przekroczyła 100 proc. Zaraz za nami były Czechy z wynikiem 99 proc. Jeśli chodzi o liczby bezwzględne, tutaj wypadliśmy nieco gorzej, ale nadal imponująco dobrze. W Polsce w 2022 r. sprzedało się ponad 195 tys. pomp ciepła. Lepszymi wynikami mogą pochwalić się Włochy (502 tys.), Francja (462 tys.), Niemcy (236 tys.), Szwecja (215 tys.) i Finlandia (196 tys.).

Sprzedaż pomp ciepła w Europie: liczba sprzedanych pomp w 2022 r. / procentowy wzrost sprzedaży między 2021 a 2022 r. / ilościowy wzrost sprzedaży między 2021 a 2022 r.
Sprzedaż pomp ciepła w Europie: liczba sprzedanych pomp w 2022 r. / procentowy wzrost sprzedaży między 2021 a 2022 r. / ilościowy wzrost sprzedaży między 2021 a 2022 r.© ehpa eur.org

W raporcie zaznaczono, że liczby dotyczące Wielkiej Brytanii nie są oficjalne, ale oszacowane na opiniach ekspertów, a duży wzrost w przypadku Szwecji wynika z faktu, że od 2022 r. w danych na temat sprzedaży pomp w tym kraju uwzględnia się obecnie pompy powietrze-powietrze.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.