Substytuty papierosa - pomocne w rzucaniu palenia

Każdy kto próbował kiedyś rzucać palenie używając gum czy pastylek z nikotyną wie doskonale, że są często bardziej wkurzające niż pomocne. Zaspokajają rzecz jasna fizyczną potrzebę dostarczenia sobie nikotyny - ale nie sam odruch palenia. A to tego nam przeważnie brakuje najbardziej.

Substytuty papierosa - pomocne w rzucaniu palenia
Kira Czarczyńska

26.05.2010 22:05

Dlatego wymyślono kilka różnych substytutów papierosa. Może któryś wam się przyda?

Każdy kto próbował kiedyś rzucać palenie używając gum czy pastylek z nikotyną wie doskonale, że są często bardziej wkurzające niż pomocne. Zaspokajają rzecz jasna fizyczną potrzebę dostarczenia sobie nikotyny - ale nie sam odruch palenia. A to tego nam przeważnie brakuje najbardziej.

Dlatego wymyślono kilka różnych substytutów papierosa. Może któryś wam się przyda?

Inhalatory Nicorette

Inhalator Nicorette za nic na świecie nie przypomina swoim wyglądem papierosa. Jest dość krótki, beczułkowaty, plastikowy i ma płaski ustnik. Jeśli się jednak uprzeć, można go trzymać między palcami i inhalować nikotynę w sposób całkiem podobny do tego, w jaki palimy papierosa.

Zalety:

  • dostarcza nikotyny w sposób wziewny
  • w pewnym niewielkim stopniu zaspokaja odruch palenia
  • regulowana dawka nikotyny

Wady:

  • nie przypomina papierosa w wyglądzie ani dotyku
  • jest stosunkowo drogi

Sztuczny papieros Smoz

Odwrotność inhalatora Nicorette: wygląda jak papieros, jest wielkości papierosa, lekki, z miękkim ustnikiem. Nie dostarcza natomiast ani grama nikotyny - wdychamy z niego wyłącznie odrobinę olejku eterycznego o wybranym smaku (np. miętowy, cytrynowy).

Zalety:

  • bardzo dobrze zaspokaja odruch palenia (można nawet "strzepywać popiół")
  • przypomina papierosa

Wady:

  • nie dostarcza nikotyny
  • dosyć ciężko się go "ciągnie"

Sztuczny papieros Nicofree

Niewielki gadżet w kształcie papierosa, z filtrem pachnącym tytoniem. Jeden wystarcza nawet na 3-4 tygodnie, dzięki czemu koszty "sztucznego palenia" są naprawdę niskie. Niestety od jakiegoś już czasu nie można go znaleźć w aptekach.

Zalety:

  • przypomina papierosa
  • całkiem dobrze zaspokaja odruch palenia

Wady:

  • praktycznie niedostępny

E-papieros

Prawdopodobnie najlepsza z wymyślonych dotąd imitacji papierosa. Dostarcza nikotyny w regulowanych dawkach, pozwala zaspokoić odruch palenia, nie wydziela natomiast szkodliwych substancji. Jest na tyle realistyczny, że "dymi" - kształt zaś i wielkość, jak też smak, można sobie dobrać zgodnie z upodobaniami.

Zalety:

  • dostarcza nikotyny w regulowanych dawkach

Wady:

  • dosyć ciężki, przeważnie też większy od zwykłego papierosa
  • wymaga pilnowania sprawności sprzętu i częstego uzupełniania wkładów

Co wybrać?

Wybór powinien zależeć od tego, czy jesteśmy bardziej uzależnieni od samej nikotyny, czy też od odruchu wypalania papierosa. Wbrew pozorom, to drugie jest częściej spotykane - i to właśnie chęć spokojnego "puszczenia dymka" zwykle sprawia, że wracamy do nałogu.

Dlatego też uwaga na koniec: nawet, jeśli przestaliśmy już używać tych środków zastępczych, powinniśmy je zatrzymać, a najlepiej nosić przy sobie. Będziemy mogli wtedy posiłkować się nimi w sytuacjach, kiedy nagle, po kilku tygodniach czy miesiącach, nabierzemy ochoty na papierosa.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.