Superkomputer IBM Sequoia, najszybszy z najszybszych

Według najnowszych plotek, IBM ma ogłosić jutro informację o podpisaniu kontraktu na dostarczenie najszybszego z najszybszych superkomputera znanego jako Sequoia. I ma być szybszy od aktualnego mistrza całe 20 razy!

Superkomputer IBM Sequoia, najszybszy z najszybszych
Mateusz Gołąb

Według najnowszych plotek, IBM ma ogłosić jutro informację o podpisaniu kontraktu na dostarczenie najszybszego z najszybszych superkomputera znanego jako Sequoia. I ma być szybszy od aktualnego mistrza całe 20 razy!

Jak wynika z najbardziej aktualnej listy najszybszych superkomputerów świata, pierwsze miejsce należy w tej chwili do innego monstrum ze stajni IBM - superkomputera Roadrunner. Ma on moc obliczeniową a poziomie 1,026 petaflops (1 petaflops to 1 biliard flops'ów), a nowy IBM Sequoia który zostanie zaprezentowany prawdopodobnie jutro, w ok. 7 miesięcy po uruchomieniu Roadrunner'a, ma mieć moc ok. 20 petaflops'ów. Jak wyliczył to sobie Reuters to moc obliczeniowa ok. 2 milionów laprtopów.

Budowa takiego superkomputera jak Sequoia będzie trwała kilka lat - wg niektórych informacji powinna być zakończona w 2012 roku, akurat na zapowiadany koniec świata. Z ciekawych wyliczeń można jeszcze przytoczyć te dotyczące zużycia energii - w ciągu roku Sequoia ma pochłonąć 6 megawatów energii, co odpowiada zużyciu ok. 500 amerykańskich domów.

Sequoia ma być prawdopodobnie zbudowana w oparciu o 16-rdzeniowe procesory typu PowerPC, które w sumie mają dać 1,6 miliona rdzeni. Uch...

Źródło: CNetIBMReutersWired

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.