Suszarka nie suszy? Sprawdź proste triki, by pranie było suche

Suszarka, która teoretycznie działa, ale nie wysusza ubrań jak dawniej, to często spotykany kłopot. Zwykle przyczyną są drobne błędy związane z codziennym użytkowaniem. Wyjaśniamy przyczyny, dla których pranie po suszeniu pozostaje wilgotne.

Dlaczego suszarka nie dosusza prania?
Dlaczego suszarka nie dosusza prania?
Źródło zdjęć: © Getty Images | LarsHallstrom

Nie ma nic bardziej irytującego niż wyciąganie z suszarki nadal mokrej odzieży. Urządzenie, które działa poprawnie, ale z niewiadomych przyczyn robi to nieefektywnie, może wskazywać na usterkę. Czasem jednak to sam użytkownik popełnia drobne błędy. Co możemy robić niewłaściwie?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić hulajnogę elektryczną Sharp KS4-CEU?

Nieprawidłowe programowanie suszarki

Nie jest to zgodne z podstawową funkcją suszarki, ale czasem niedosuszone pranie jest świadomym efektem. Może być to zasługą wyboru nieodpowiedniego programu, który wystarczy zmodyfikować.

Przyczyny wilgoci w ubraniach warto szukać w dodatkowych funkcjach urządzenia. Wiele suszarek umożliwia łączenie podstawowych programów z opcjami takimi, jak "bez zagnieceń" czy "do prasowania". Często przypadkowo aktywowane, prowadzą do niepełnego wysuszenia odzieży.

Zanieczyszczony filtr w suszarce do prania

W bębnie suszarki znajduje się tzw. filtr na kłaczki. Jeśli jest zablokowany, suszarka powinna się zatrzymać. Średnio zanieczyszczony filtr nie powoduje takiego działania, a nie każdy model informuje o konieczności jego czyszczenia. W efekcie, po zakończeniu pracy, możemy znaleźć w suszarce wilgotne ubrania.

Zanieczyszczony filtr suszarki do odzieży
Zanieczyszczony filtr suszarki do odzieży© Adobe

Filtr należy czyścić po każdym cyklu suszenia, aby uniknąć problemów. Jego usunięcie nie jest dobrym pomysłem, ponieważ chroni wnętrze urządzenia przed uszkodzeniami mogącymi spowodować pożar.

Jak zanieczyszczony bęben wpływa na pracę suszarki?

Suszarki mierzą wilgotność prania za pomocą czujników w bębnie. Nagromadzona tam woda często zostawia osady z kamienia czy detergentu.

Zanieczyszczony czujnik może dostarczać błędne odczyty wilgotności, prowadząc do przedwczesnego zakończenia cyklu. Warto więc przecierać wnętrze suszarki środkiem czyszczącym na bazie octu, nawet jeśli wydaje się czysta.

Często elementy te działają intuicyjnie, więc użytkownicy mogą zapominać, że suszarka nie zawsze radzi sobie z taką ilością prania jak pralka. Tkaniny są cięższe, kiedy są mokre, co trudno oszacować.

Zbyt dużo odzieży w suszarce

Gdy suszarka nie daje sobie rady z włożoną ilością ubrań, najpierw zmniejszmy jej wsad przed poszukiwaniem innych przyczyn niedosuszenia.

Suszarki kondensacyjne usuwają wilgoć dzięki skraplaczowi, który wymaga naszej uwagi z powodu zanieczyszczeń z wody. Zablokowany skraplacz może wydłużyć pracę urządzenia lub pozostawić mokre ubrania.

Zanieczyszczony skraplacz suszarki

Czyszczenia skraplacza można dokonać samodzielnie, korzystając z instrukcji obsługi, powtarzając to co kilka cykli suszenia lub raz na miesiąc.

Również suszarki wentylatorowe potrzebują odpowiedniego przepływu powietrza, dlatego zapewnijmy im odpowiednią wentylację, nie blokując przestrzeni wokół urządzenia.

A może otoczenie suszarki?

Urządzenia te zasysają powietrze przez przednią kratkę, dlatego nie ustawiajmy przed nimi mebli i zapewnijmy odpowiedni odstęp od ściany.

Również usterki mechaniczne bębna, problemy z grzałkami czy czujnikami temperatury mogą skutkować wilgotnym praniem. Nie oznacza to konieczności wymiany suszarki, ale warto omówić opłacalność naprawy z serwisem.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)