Jak wydłużyć żywotność pralki? Postaw na te produkty, które są w domu
Życie bez pralki byłoby dużo bardziej skomplikowane, a zachowanie czystości wręcz niemożliwe. Jeśli zauważyłeś, że twoja pralka zaczyna działać dziwnie, wydaje nietypowe odgłosy lub rezultaty prania nie są już takie jak kiedyś, czas wziąć sprawy w swoje ręce. Co zrobić, żeby pralka służyła nam dłużej? Istnieje prosty sposób, by przedłużyć żywotność tego urządzenia i sprawić, że będzie działało idealnie.
Może zastanawiasz się, jak długo twoja pralka może efektywnie działać. Nie wiesz jednak, jak wielki wpływ na jej kondycję ma twoje podejście. Nie warto czekać, aż coś się popsuje – lepiej zapobiegać problemom od samego początku. Pralka nie usunie sama z siebie osadów, nieprzyjemnych zapachów ani pleśni. Zacznij więc działać i dowiedz się, jak zwiększyć jej trwałość dzięki prostym, domowym metodom.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić stację dysków zewnętrznych WD MyBook Duo 44TB?
Żywotność pralki - jak ją wydłużyć?
Aby pralka funkcjonowała poprawnie, musisz o nią dbać. Oprócz wrzucania ubrań do prania, konieczna jest regularna konserwacja i czyszczenie. Zaniedbanie tej kwestii może szybko doprowadzić do uszkodzenia urządzenia. Nie musisz jednak wydawać na to fortuny ani czekać na wizytę fachowca, bo sam możesz spróbować przywrócić pralce młodość bez wielkiego wysiłku i kosztów.
Idealnie byłoby, gdybyś o swoją pralkę dbał od dnia zakupu, by brud i kurz nie miały okazji zebrać się w jej wnętrzu. Jeśli zapomnisz o tych czynnościach, może się okazać, że pranie nie jest świeże, a urządzenie zacznie wydawać dziwne dźwięki. Zamiast to ignorować, skorzystaj z domowych środków do czyszczenia – zapłacisz za nie mniej, a przy okazji będziesz oszczędzać pieniądze.
Domowy sposób na wydłużenie życia pralce
Aby przedłużyć życie pralki, możesz użyć octu, który jest znakomitym sprzymierzeńcem w walce z brudem i pleśnią. Wystarczy, że wlejesz ocet do bębna i szufladki pralki, a następnie uruchomisz pranie w wysokiej temperaturze bez ubrań. Dodatek sody oczyszczonej, którą można użyć samodzielnie lub razem z octem, pomoże zabezpieczyć pralkę przed awariami. Po zakończeniu tego cyklu otwórz drzwiczki pralki, by pozwolić jej wyschnąć.
Zadbanie o uszczelkę pralki jest równie ważne – to tam najczęściej zbierają się zanieczyszczenia i pleśń. Odpowiednia troska o szufladkę na detergenty jest kluczowa. Resztki proszku mogą pozostawiać osad i gnić, co nieprzyjemnie pachnie. Najłatwiej jest wyjmować tę szufladkę i moczyć ją w ciepłej wodzie z dodatkiem kwasku cytrynowego. Dzięki temu łatwiej usuniesz brud, a twoja pralka będzie ci służyć przez dłuższy czas.