Światło ekranów przyśpiesza starzenie? Naukowcy z zaskakującymi wnioskami

Naukowcy od dawna przyglądają się wpływowi niebieskiego światła, które emitują m.in. smartfony, laptopy czy komputery, na ludzi. Do tej pory udało się ustalić, że może ono sprzyjać otyłości, zaburzeniom snu czy problemom psychologicznym. Z najnowszych badań wynika natomiast, że nadmiar niebieskiego światła może przyspieszyć proces starzenia.

Niebieskie światło jest dla nas szkodliwe
Niebieskie światło jest dla nas szkodliwe
Źródło zdjęć: © Unsplash
Karolina Modzelewska

31.08.2022 | aktual.: 31.08.2022 19:09

Wyniki badań, które ukazały się na łamach "Frontiers in Aging" zwracają uwagę na kolejny, negatywny skutek nadmiaru niebieskiego światła, emitowanego przez różnego rodzaju sprzęty elektroniczne. W ich trakcie naukowcy wystawili powszechnie spotykane muszki owocowe na jego działanie i zauważyli, że niebieskie światło może wpływać na podstawowe funkcje komórkowe.

Nadmiar niebieskiego światła szkodzi

Nadmierna ekspozycja na niebieskie światło z urządzeń codziennego użytku, takich jak telewizory, laptopy i telefony, może mieć szkodliwy wpływ na wiele różnych komórek w naszym ciele, od skóry i komórek tłuszczowych po neurony czuciowe - podkreśliła dr Jadwiga Giebulowicz, profesor na Wydziale Biologii Integracyjnej na Uniwersytecie Stanowym Oregon, cytowana przez Medical Xpress.

Serwis donosi, że eksperci z Uniwersytetu Stanowego Oregon już wcześniej wykazali negatywny wpływ niebieskiego światła na muszki owocowe. Pod jego wpływem owady "wyłączały" geny chroniące je przed stresem. Dodatkowo żyły krócej niż muszki, które nie miały z nim styczności. W najnowszych badaniach badacze porównali poziomy metabolitów, czyli określonych związków organicznych i nieorganicznych produkowanych przez komórki, u muszek narażonych na niebieskie światło przez dwa tygodnie i takich, które przez ten czas były trzymane w całkowitej ciemności.

Okazało się, że u muszek narażonych na niebieskie światło występował podwyższony poziom bursztynianu i zmniejszony poziom glutaminianu. Ten pierwszy jest potrzebny dla prawidłowego funkcjonowania i wzrostu komórek. Drugi odpowiada m.in. za komunikację między neuronami. Ich nieoptymalne poziomy zaburzają prawidłowe funkcjonowanie komórek i mogą przyczynić się do ich przedwczesnej śmierci oraz przyśpieszonego starzenia.

Naukowcy zaznaczają, że potrzebne są teraz badania na ludzkich komórkach, aby zweryfikować, czy nadmierna ekspozycja na niebieskie światło oddziałuje na nie tak samo, jak na komórki muszek owocowych. Jak jednak zaznaczyła prof. Giebulowicz, podczas badań na owadach wykorzystano dość silne niebieskie światło. Ludzie natomiast mają styczność z nieco słabszym światłem, "więc uszkodzenie komórek może być mniej drastyczne".

Karolina Modzelewska, dziennikarka gadżetomania.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.