Światowy Dzień Toalet - dlaczego dostęp do WC jest tak ważny?
Kiedy mówi się o tym, co jest istotne dla naszego życia, zdrowia, dobrego samopoczucia - mało kto wymienia na tej liście toaletę. Ot, po prostu miejsce, gdzie chodzić czasami trzeba, ale żeby się nad tym zastanawiać...? Tymczasem brak dostępu do toalety i kanalizacji jest na tyle ważnym problemem współczesnego świata, że w 2001 r specjalnie została powołana Światowa Organizacja Toaletowa.
Kiedy mówi się o tym, co jest istotne dla naszego życia, zdrowia, dobrego samopoczucia - mało kto wymienia na tej liście toaletę. Ot, po prostu miejsce, gdzie chodzić czasami trzeba, ale żeby się nad tym zastanawiać...? Tymczasem brak dostępu do toalety i kanalizacji jest na tyle ważnym problemem współczesnego świata, że w 2001 r specjalnie została powołana Światowa Organizacja Toaletowa.
Dobra, już widzę, jak spora część z was prycha w tym momencie śmiechem - no bo przecież to tylko zwykła toaleta, prawda? Mamy ją na co dzień, więc zupełnie przestaliśmy doceniać. Tymczasem spełnia ona dla nas dwie bardzo, naprawdę bardzo ważne, funkcje.
Żeby docenić posiadanie w mieszkaniu łazienki z sedesem, należy przypomnieć sobie, że bez tego mielibyśmy konieczność załatwiania się na dworze. Wystarczy sobie teraz wyobrazić zimę, mróz -20°C i... biegunkę - a momentalnie zdamy sobie sprawę z tego, że toaleta to rzecz wyjątkowo pożyteczna.
Ważniejszy jest jednak aspekt medyczny. Tam, gdzie brakuje toalet - a dostępu do nich nadal nie ma 2,6 miliarda ludzi na świecie - odchody i ścieki trafiają prosto do jezior, rzek i wód przybrzeżnych. Często są to te same miejsca, z których czerpie się wodę do picia, co sprzyja niestety szerzeniu się rozmaitych chorób, głównie tych związanych z przewodem pokarmowym, ale także bardzo groźnych chorób zakaźnych.
Święto na cześć toalety?
Jak sami widzicie, temat jest wbrew pozorom bardzo poważny. Jednocześnie jednak wstydliwy, dlatego aby zdjąć z niego tabu i umożliwić rozwój, powstała Światowa Organizacja Toaletowa.
Co roku 19 listopada obchodzony jest również Światowy Dzień Toalet, który stanowi świetną okazję do budowania świadomości społecznej w kwestii niewystarczającego w wielu krajach dostępu do toalet, kanalizacji i oczyszczalni ścieków. Podczas imprez tematycznych porusza się między innymi kwestie dotyczące budowania toalet dla ludzi żyjących w krajach Trzeciego Świata, zbiera się na ten cel fundusze i prowadzi działalność edukacyjną.
Toaletowa edukacja w Polsce
U nas w Polsce Światową Organizację Toaletową wspiera np. silnie marka Domestos - którą zresztą zapewne większość z was dobrze zna. Jest to dość logiczne, jako że właśnie producent środków czystości do WC ma duże możliwości w zakresie nie tylko wspomagania finansowego Organizacji, ale również prowadzenia edukacji tutaj, na miejscu. Marka zaangażowana jest zresztą także w innych krajach - zwłaszcza w podnoszenie standardów higieny w toalecie.
Edukację w tym zakresie wspierają także często nasze jednostki opieki zdrowotnej oraz szkoły uczące zawodów medycznych, biorąc udział lub organizując Dni Zdrowia, na których szczegółowe informacje przekazywane dorosłym, łączą się często z nauką przez zabawę, skierowaną do dzieci.
spluczto.pl - gdzie jest zawartość twojej toalety...?
Przy okazji warto zwrócić uwagę na interesujący serwis, który jest co prawda nadal w dosyć wczesnej fazie rozwoju, ale już teraz zapowiada się dość oryginalnie.
SpluczTo.pl to prosty, oparty na interaktywnych mapach serwis, pozwalający... śledzić drogę spłukanej w naszej łazience zawartości sedesu do… No właśnie, dokąd? Sprawdźcie najlepiej sami. Użyteczność aplikacji duża może być na tyle przydatna, że jeśli wpadnie wam tam kiedyś na przykład telefon, to będziecie wiedzieć, że właśnie minął waszą uczelnię i podąża w kierunku oczyszczalni ścieków.
Jest to może na razie przede wszystkim oryginalna ciekawostka, jednak w przyszłości serwis ten pozwoli nauczyć się dość dokładnie jak działa system kanalizacyjny, gdzie kierowane są nasze ścieki i jak szybko wszystko się przemieszcza. A to są rzeczy, na sprawdzenie których zapewne sami byście nigdy nie wpadli - choć spłukujecie wodę po kilka razy dziennie.