Świecący polimer wyprodukowany w Polsce!

Świecący polimer wyprodukowany w Polsce!27.04.2010 19:00
Świecący polimer wyprodukowany w Polsce!
Szymon Adamus

Polscy naukowcy często wpadają na genialne pomysły, realizują je, a później sprzedają za granicę i słuch o polskim wkładzie w rozwój technologii zanika. Oby podobny los nie spotkał fotoluminescencyjnego polimeru opracowanego na Uniwersytecie Śląskim.

Polscy naukowcy często wpadają na genialne pomysły, realizują je, a później sprzedają za granicę i słuch o polskim wkładzie w rozwój technologii zanika. Oby podobny los nie spotkał fotoluminescencyjnego polimeru opracowanego na Uniwersytecie Śląskim.

Zespół Andrzeja Swinarewa z Zakładu Polimerów i Technologii Materiałów na Uniwersytecie Śląskim stworzył niebieski polimer, który pod wpływem promieniowania ultrafioletowego lub przyłożeniu napięcia świeci na niebiesko. Wynalazek zgłoszono już do Urzędu Patentowego. Może on znaleźć zastosowanie w produkcji paneli OLED, monitorów i elektronicznego papieru.

W monitorach typu LCD światło było dostarczane z zewnątrz, a kolory powstawały przez nałożenie na to światło odpowiednich filtrów. Materiały luminescencyjne w wyświetlaczach OLED same emitują światło o trzech kolorach, a światło to już nie musi być tłumione przez filtry.

Mówi Andrzej Swinarew dodając, że najtrudniejsze w produkcji materiałów luminescencyjnych jest stworzenie właśnie polimerów o kolorze niebieskim.

Nam się to udało. Z tego materiału otrzymanie materiałów o większej długości fali będzie już łatwiejsze. Jeśli wszystkie testy nad polimerami niebieskimi zakończą się pomyślnie, rozpoczniemy prace nad polimerami czerwonymi i zielonymi.
382190048843952035
Źródło zdjęć: © [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/04/PolimerzeŚląska02496x372.jpg)

Zagadką pozostaje jeszcze kwestia “żywotności” polimeru. To pięta achillesowa wyświetlaczy OLED. Zużywający się polimer sprawiał, że dawniej ekrany tego typu wytrzymywały około 5 tysięcy godzin. Dzisiaj czas ten jest około 40 razy dłuższy, ale nie wiadomo jeszcze czy dotyczy to także polimeru ze Śląska.

Nad trwałością naszych materiałów są prowadzone badania, które są dosyć czasochłonne. Trzeba je będzie wykonać na setkach próbek i wielokrotnie powtórzyć, żeby mieć pewność, co do ich wytrzymałości. Wyniki powinny być znane w połowie roku.

A my już teraz gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszych badaniach i praktycznym zastosowaniu możliwości tego wynalazku.

Źródło: HDTVmania

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)