Świetlista smuga nad Polską. Satelity Starlink to dzieło Elona Muska. Znamy harmonogram

Świetlista smuga nad Polską. Satelity Starlink to dzieło Elona Muska. Znamy harmonogram

Świetlista smuga nad Polską. Satelity Starlink to dzieło Elona Muska. Znamy harmonogram
Łukasz Michalik
25.05.2019 16:37, aktualizacja: 09.03.2022 09:03

Czym była świetlista smuga, która przecięła niebo nad Polską? Niesamowite zjawisko to dzieło miliardera, który – jak mogliśmy zobaczyć – właśnie realizuje swoje ambitne plany. Dziś znowu zobaczymy niezwykły rój.

„Wygląda na to, że za rozwój kosmicznego Internetu zabrali się ludzie, których nie ogranicza ani brak wyobraźni, ani niedostatek pieniędzy.” – pisałem kilka lat temu, gdy Elon Musk ujawnił pierwsze informacje na temat swojego wielkiego projektu.

Jego celem było dostarczenie dostępu do internetu mieszkańcom całej planety. Co istotne, dotyczyło to również rejonów świata bez rozbudowanej, naziemnej infrastruktury. Dostęp do globalnej sieci miał być zapewniony przez imponującą konstelację 700 satelitów.

Kosmiczna kolejka nad Polską

Minęło kilka lat i właśnie mogliśmy przekonać się na własne oczy, że wielki wizjoner mówił całkiem poważnie. W nocy z 24 na 25 maja na polskim niebie można było zaobserwować niezwykłe zjawisko.

Konstelacja Starlink nad Polską / Starlink constellation above Poland

Czerń nocy kilkakrotnie przecięła jasna smuga, która – gdy osiągnęła odpowiednią wysokość – zaczęła przypominać coś w rodzaju kosmicznej kolejki ze świetlistymi wagonikami.

Satelity Starlink

Jak przyznał Elon Musk, była to część konstelacji Starlink. Mogliśmy obserwować, jak 60 satelitów, obiegających Ziemię co półtorej godziny, zwiększało swoją wysokość w drodze na docelową orbitę.

W nocy z 25 na 26 maja ponownie ujrzymy satelity Starlink. Pierwszy przelot będzie można zaobserwować pomiędzy godziną 22:38 a 22:47. Następny - pomiędzy 0:15. a 0:24. Ostatnia okazja tej nocy wystąpi między godziną 1:52 a 2:01.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)