Sygnalizacja świetlna XXI wieku

Znane nam wszystkim światła kierujące ruchem na skrzyżowaniach to na prawdę wspaniałe urządzenia. Starają się zapewnić wszystkim bezpieczeństwo na drogach, oczywiście gdy kierowy, motorniczy, piesi ich przestrzegają. Jednak nie są one idealnym rozwiązaniem.

Sygnalizacja świetlna XXI wieku
Dawid Sękowski

Znane nam wszystkim światła kierujące ruchem na skrzyżowaniach to na prawdę wspaniałe urządzenia. Starają się zapewnić wszystkim bezpieczeństwo na drogach, oczywiście gdy kierowy, motorniczy, piesi ich przestrzegają. Jednak nie są one idealnym rozwiązaniem.

Od czasu do czasu zdarzają się przypadki, gdy dana osoba nie zauważa świateł, albo po prostu przejeżdża na czerwonym z jakiegoś znanego tylko sobie powodu tym samym narażając życia wszystkich innych użytkowników drogi. A wystarczy takim ludziom trochę bardziej podziałać na wyobraźnię żeby ograniczyli/przestali to robić.

Hanyoung Lee zaprojektował rozwiązanie, którego nie dałoby się przeoczyć, a kierowcy z brakiem wyobraźni trudniej byłoby się przełamać, żeby przejechać kiedy nie powinien tego robić. Koncepcja pana Lee wygląda mniej więcej tak:

Po obu stronach danego pasa ruchu umiejscowione są dwa specjalne słupy, które za pomocą wbudowanych w nie plazmowych laserów wyświetlają wielki czerwony obraz przedstawiający przechodzących pieszych. Taki obraz oczywiście sygnalizuje, że nie można poza niego wyjechać, bo potencjalnie znajdują się tam piesi. Oczywiście lasery nie są na tyle mocne, by łamiący przepisy samochód został by pozbawiony dachu w ramach kary, ale na pewno działają na wyobraźnię bardziej niż znane nam obecnie rozwiązania.

Jak Wam się podoba ta koncepcja? Mało praktyczne? Ciekawe?

Źródło: *yankodesign *

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.