Symulator huraganu

Tomek Goździewicz

10.04.2008 17:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zupełnie jak w bajce o trzech małych świnkach. Pamiętacie? Zły wilk dmuchał i chuchał i rozwalał po kolei domki świnkom. Podobna operację chcą w tym roku przeprowadzić naukowcy z University of Western Ontario w Kanadzie. Tylko zamiast dmuchać użyją symulatora huraganu, który jak maja nadzieję, obróci w perzynę specjalnie w tym celu zbudowany dom.

Obraz

Projekt, pod bajkową nazwą „Trzy Małe Świnki", ma pomóc naukowcom opracować metody zabezpieczania budynków tak by zdołały oprzeć się nawałnicom. W projekcie nie zostaną wykorzystane wentylatory ani tunel aerodynamiczny, lecz 70 specjalnych dmuchaw, rozmieszczonych na całej powierzchni dwupiętrowego budynku, łącznie z dachem. Urządzenia o wymiarach ok. 2 x 2 metry są w stanie wytworzyć ciśnienie rzędu kilkunastu kPa, odpowiadające prędkości wiatru ponad 250 km/h i symulujące huragan najwyższej, 5 kategorii (taki jak np. Katrina która zdewastowała wybrzeże Stanów Zjednoczonych 3 lata temu.)

O ile nie chciałbym znaleźć się w oku huraganu, to burzenie domu za pomocą symulatora musi być spektakularnym widowiskiem.

[*Źródło.: *NewScientist]

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)