Symulator huraganu

Zupełnie jak w bajce o trzech małych świnkach. Pamiętacie? Zły wilk dmuchał i chuchał i rozwalał po kolei domki świnkom. Podobna operację chcą w tym roku przeprowadzić naukowcy z University of Western Ontario w Kanadzie. Tylko zamiast dmuchać użyją symulatora huraganu, który jak maja nadzieję, obróci w perzynę specjalnie w tym celu zbudowany dom.

Tomek Goździewicz

10.04.2008 17:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Obraz

Projekt, pod bajkową nazwą „Trzy Małe Świnki", ma pomóc naukowcom opracować metody zabezpieczania budynków tak by zdołały oprzeć się nawałnicom. W projekcie nie zostaną wykorzystane wentylatory ani tunel aerodynamiczny, lecz 70 specjalnych dmuchaw, rozmieszczonych na całej powierzchni dwupiętrowego budynku, łącznie z dachem. Urządzenia o wymiarach ok. 2 x 2 metry są w stanie wytworzyć ciśnienie rzędu kilkunastu kPa, odpowiadające prędkości wiatru ponad 250 km/h i symulujące huragan najwyższej, 5 kategorii (taki jak np. Katrina która zdewastowała wybrzeże Stanów Zjednoczonych 3 lata temu.)

O ile nie chciałbym znaleźć się w oku huraganu, to burzenie domu za pomocą symulatora musi być spektakularnym widowiskiem.

[*Źródło.: *NewScientist]

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.