Szczelna kwatera

Szczelna kwatera

wysypisko
wysypisko
Katarzyna Kieś
06.08.2009 10:00

Na wysypisku w Gdańsku Szadółkach powstaje 13-hektrowa komora na odpady uszczelniona przy użyciu najnowszych światowych technologii. Dzięki niej do gruntu nie będą przedostawać się żadne substancje ze składowiska.

Na wysypisku w Gdańsku Szadółkach powstaje 13-hektrowa komora na odpady uszczelniona przy użyciu najnowszych światowych technologii. Dzięki niej do gruntu nie będą przedostawać się żadne substancje ze składowiska.

Kwatera 800/1 to typ nowego szczelnego zbiornika, który spełnia najbardziej restrykcyjne wymogi unijne. Komora jest uszczelniana kilkoma warstwami najnowocześniejszych materiałów. - W składowiskach odpadów najbardziej zagrożony jest teren pod nimi, wody gruntowe i podziemne. Aby nie dopuścić do przedostania się odcieków do otoczenia buduje się uszczelnienie złożone ze specjalnych warstw. Zadaniem takiego filtra jest szybkie ujęcie i odprowadzenie poza teren wysypiska jak największej ilości odcieków, które potem kierowane są do specjalistycznych urządzeń oczyszczających - tłumaczy Marek Kołecki, główny specjalista do spraw promocji i edukacji w Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku Szadółkach. Nowa komora zostanie oddana do użytku na początku 2010 roku.

Od sierpnia 2008 roku ZUT przechodzi gruntowną modernizację. Za rok składowisko przekształci się w nowoczesny zakład zagospodarowania odpadów zgodny z rygorystycznymi normami ochrony środowiska, jakie obowiązują w całej Unii Europejskiej. Dzięki realizowanej inwestycji zmniejszy się ilość odpadów tam trafiających. Będzie to możliwe dzięki wybudowaniu jednej z najnowocześniejszych w Polsce sortowni o przepustowości 140 tys. ton rocznie, czyli ogromnej hali, w której będą rozdzielane surowce wtórne takie jak: papier, plastik, szkło kolorowe i bezbarwne oraz metale.

Zastosowane technologie pozwolą na maksymalny odzysk surowców, w tym doczyszczenie części organicznych do kompostowania i oddzielenie odpadów, z których powstanie paliwo do Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów. Część organiczna odpadów takich jak obierki, resztki owoców, czy gałęzie i trawy trafi do kompostowni. Tam zostanie poddana procesom technologicznym, tak, aby po kilku miesiącach powstał wykorzystywany w ogrodnictwie kompost.

Na terenie Zakładu Utylizacyjnego powstaną również: podczyszczalnia ścieków technologicznych, kompleks demontażu odpadów wielkogabarytowych (meble, sprzęt AGD, urządzenia elektryczne i elektroniczne) oraz kompleks unieszkodliwiania odpadów budowlanych (poprzez kruszenie i odzysk materiałów użytkowych).

Źródło: komunalny.pl

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)