Szerokie spojrzenie na... nowe technologie dla niewidomych
Dzięki nowym technologiom osoby niewidome mogą cieszyć się urządzeniami, które stanowią podstawę funkcjonowania i standard dla każdego pełnosprawnego człowieka. Oto najlepsze koncepty.
Dzięki nowym technologiom osoby niewidome mogą cieszyć się urządzeniami, które stanowią podstawę funkcjonowania i standard dla każdego pełnosprawnego człowieka. Oto najlepsze koncepty.
Desinerska nawigacja
Project Bee wygląda jak nowoczesna plastikowa bransoletka, a tak naprawdę to nawigacja korzystająca z GPS i komend głosowych. Alternatywa dla standardowych przewodników dla niewidomych - dyskretna i designerska. Może przydać się również osobom pełnosprawnym o słabej orientacji w terenie jako szybki i wygodny przewodnik po nowym mieście. Poniżej można zobaczyć ją w akcji. Film jest dość długi, ale pokazuje wszystkie zalety Project Bee.
Kolorowa wyobraźnia - Touch Color Tablet
Touch Color Tablet to kombinacja cyfrowego tabletu i tzw. pierścienia 24 kolorów. Technologia umożliwia osobom niewidomym tworzenie kolorowych obrazów - uzyskuje się je, malując palcem po ekranie. Kolory w pierścieniu są zdefiniowane alfabetem Braille’a, a pożądany odcień generowany jest poprzez właściwą temperaturę nacisku. Pierścień może nawet zapisać barwę z otoczenia użytkownika i udostępnić ją przy malowaniu. Naprawdę ciekawe i porusza wyobraźnię.
Kino na wyłączność - Sony Entertainment Access Glasses
Sony Entertainment Access Glasses to nowy projekt Sony i Regal Entertainment Group - amerykańskiej sieci kinowej (prawie 7000 sal w ponad 500 kinach). Zestaw to wyjątkowe okulary i odbiornik. Przeznaczone są zarówno dla niesłyszących, jak i niewidomych. Pierwsza grupa dzięki gadżetowi może oglądać filmy 2D i 3D z wyświetlonymi napisami, które można dopasować według preferencji. System obsługuje 6 języków. Osoby niewidome mogą posłuchać tekstu z didaskaliami. Okulary są bardzo lekkie (84 gramy) i wyglądem przypominają współczesne modele okularów 3D. Technologia jest właśnie realizowana, a produkt będzie dostępny w sprzedaży w pierwszym kwartale 2013 roku.
Posłuchaj tekstu z VoiceEye
VoiceEye to nowy sposób, by uzyskać dostęp do drukowanych informacji. Technologia występuje w formie pluginu do MS Word, Adobe InDesign oraz w formie aplikacji na platformę iOS i Android z funkcją Text-to-Speech. VoiceEye wykorzystuje system kodów, który pobiera i zapisuje tekst na wybranym przez użytkownika nośniku. Rozwiązanie VoiceEye zostało już wprowadzone do szkół i innych instytucji w Korei Południowej. Dla niewidomych nieznających Braille’a (podobno aż 96%!) to naprawdę duże udogodnienie. Technologia jest dedykowana również dyslektykom i zapewne w niektórych sytuacjach przyda się każdemu.
Wyjątkowa kostka Rubika
Kostka Rubika bez kolorów? Nic bardziej mylnego. W tej specjalnej kostce barwy (zielony, biały, różowy, czerwony, niebieski, żółty) zaznaczono alfabetem Braille'a. Świetny pomysł, a także możliwość nauki alfabetu na początkowym etapie.
Tłumacz gestów - SLVT
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak może porozumiewać się osoba niewidoma z niesłyszącą? Mogą wspólnie opracować specjalny język komunikacji. W tłumaczeniu pomoże: Sign Voice Language Translator (SLVT). Gadżet w formie naszyjnika ma funkcję konwertowania gestów na dźwięk i dźwięku na tekst pisany. Komunikacja jest więc możliwa! Szkoda, że nie ma filmu wideo, w którym pokazano by, jak ludzie testują to urządzenie.
B-Touch - telefon dotykowy dla niewidomych
Co prawda o B-Touch pisaliśmy już na Gadżetomanii, ale ten telefon wciąż jak najbardziej zasługuje na miejsce w tym zestawieniu. W koncepcji B-Touch wykorzystano ekran adaptujący swoją powierzchnię do wymagań alfabetu Braille’a, możliwość rozpoznawania głosu i sterowanie nim, prosty system nawigacji oraz skaner, który przetwarza druk na system znaków Braille’a. Telefon może być przenośną czytelnią dla osób niewidomych. Poniżej możecie zobaczyć funkcje telefonu B-Touch.
multifunctional cellphone for blinds
Źródło: [url=http://www.sony.pl/biz/lang/en/pl/press/id/1237485461249?section=SB+SS+ALL+Press+Center]Sony