Szpiegowskie okulary z kamerką. Zrobił je sam i wykorzystał Raspberry Pi

Kolejny projekt, który jest zamiennikiem urządzenia będącego normalnie w sprzedaży. Okulary z ukrytą kamerą można skonstruować dzięki Raspberry Pi. Tak, to pomysł na ubieralną Malinę.

Stara kamerka i Raspberry Pi przemieniła okulary w ukrytą kamerę
Stara kamerka i Raspberry Pi przemieniła okulary w ukrytą kamerę
Źródło zdjęć: © It's Triggy! @ YouTube
Jan Domański

24.02.2020 | aktual.: 09.03.2022 08:40

Projekt okularów z nagrywaniem wideo to efekt inspiracji modułem kamery ze starego, już niedziałającego laptopa. Autor z kanału It's Triggy! pomyślał o wykorzystaniu części spoglądając na rozkręcony komputerowy sprzęt. A jako, że lubi różne, nawet niekoniecznie mocno użyteczne projekty z Raspberry Pi, zakasał rękawy i postanowił przeistoczyć fragment martwego laptopa w ciekawy gadżet.

Co ciekawe, podłączenie pinów kamery było na tyle nietypowe (lub moduł był uszkodzony), że autor postanowił skorzystać z zupełnie innego, nieco większego modułu o wartości 5 dolarów. Zbadał możliwe zastosowanie pinów do przenoszenia sygnału, zasilania i masy, po czym odpowiednio połączył je z wtyczką USB. Tak, nie będzie to sprzęt wykorzystujący dedykowane złącze w Raspberry Pi, a po prostu USB.

DIY webcam spy glasses

Streaming z okularów

Domowa samoróbka kamery w okularach potrafi przesyłać obraz po WiFi ustanawiając podgląd w czasie rzeczywistym. Poza tym zapisuje obraz poklatkowo w osobnych plikach graficznych na podłączonym komputerze klienckim. Przynajmniej dzięki użytym w projekcie skryptom, w końcu można by było przyjąć inną koncepcję i zaprogramować pracę np. jako zapis lokalny w mp4. Przy okazji zasilanie rozwiązano bez większych inwestycji na dedykowane akumulatory - po prostu łącząc kilka paluszków.

A co z wizualnym aspektem i poskładaniem wszystkiego do kupy? Dobra przyjaciółka majsterkowicza, czyli taśma klejąca, miała w tym swój niebagatelny udział. Widać, że to mocno domowy i prototypowy sprzęt. Oklejenie okularów i kabli na czarno nie jest estetyczne, ale działa. Samo Raspberry Pi z ogniwami można schować do tylnej kieszeni, a okablowanie przykryć koszulą. Przynajmniej jego większą część - samych poklejonych okularów i przewodu wychodzącego od nich pod ubranie nie sposób przeoczyć.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.