Nie daj się nabrać na sztuczki bankomatowych złodziei!

Złodzieje wykorzystujący zmyślne gadżety do zdobywania numerów PIN i danych naszych kart płatniczych działają w Polsce niemal od początku rozpowszechnienia się bankomatów. Na każdym kroku jesteśmy przestrzegani, by dokładnie sprawdzać, czy coś nie budzi naszych podejrzeń, zanim pobierzemy pieniądze. Okazuje się jednak, że to nie wystarczy.

Nie daj się nabrać na sztuczki bankomatowych złodziei!
Artur Falkowski

22.01.2010 | aktual.: 14.03.2022 08:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Złodzieje wykorzystujący zmyślne gadżety do zdobywania numerów PIN i danych naszych kart płatniczych działają w Polsce niemal od początku rozpowszechnienia się bankomatów. Na każdym kroku jesteśmy przestrzegani, by dokładnie sprawdzać, czy coś nie budzi naszych podejrzeń, zanim pobierzemy pieniądze. Okazuje się jednak, że to nie wystarczy.

Przyjrzyjmy się urządzeniu, które znaleziono zamontowane przy jednym z oddziałów Citibanku w Kalifornii. Dokładnie dopasowana do kształtu czytnika automatu plastikowa nakładka po nałożeniu sprawia wrażenie integralnej części bankomatu. Nie ma różnic kolorystycznych, a szczelina spojenia nie jest widoczna od frontu. Na dole nakładki znajduje się niewielki otwór pozwalający zamontowanej wewnątrz mini-kamerze odczytywać wpisywany numer PIN. Ten zaś w połączeniu ze sczytanymi z karty danymi pozwoli dobrać się do zawartości naszego konta.

Obraz

Nawet uważny użytkownik bankomatu mógłby mieć problemy z odkryciem, że coś jest nie tak. Jedyną rzucającą się w oczy wskazówką jest specyficzne wydłużenie dołu nakładki, którego nie ma przy oryginalnym czytniku. Ktoś, kto korzysta z danego bankomatu po raz pierwszy lub sporadycznie, nie zauważy jednak tej zmiany. Do tego trzeba osoby o dużej spostrzegawczości i dobrej pamięci ("hmm, gdy przedwczoraj wypłacałem stąd pieniądze, tego tutaj nie było").

Obraz

Wnętrze urządzenia

Pewnym zabezpieczeniem przed takim procederem jest wprowadzanie na rynek kart chipowych. Warto jednak pamiętać, że złodzieje nie próżnują, a każdą nową próbę ukrócenia ich działalności traktują jak wyzwanie. Przypominają w tym nieco hakerów, którzy najprędzej włamią się na tę stronę, która publicznie szczyci się swoimi zabezpieczeniami.

Niestety przeciwko takim działaniom możemy niewiele zrobić. Korzystając z bankomatu zachowujmy czujność, szukajmy niekonsekwencji w kolorystyce, innego wyglądu czytników lub niewielkich otworów, w których mogłaby być ukryta kamera. Na wszelki wypadek możemy wyrobić w sobie odruch zasłaniania ręką klawiatury, co może zapobiec ewentualnemu nagraniu. Dobrze też korzystać z zaufanego, dobrze znanego bankomatu - wtedy wszelkie zmiany będą najbardziej rzucać się w oczy. Niestety burzy to nieco ideę dostępu do pieniędzy z konta w każdym miejscu i czasie.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.