Sztylet Tutanchamona. Naukowcy są pewni – ta broń nie pochodzi z Ziemi

Sztylet odkryty w grobowcu władcy Egiptu okazał się naukową sensacją. Badania kunsztownej broni faraona Tutanchamona wykazały jej pozaziemskie pochodzenie.

Maska Tutanchamona
Maska Tutanchamona
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons, لا روسا, Lic. CC BY-SA 4.0
Łukasz Michalik

Faraon Tutanchamon panował w Egipcie ponad 3300 lat temu. Władca jest powszechnie znany za sprawą wyjątkowo dobrze zachowanego grobowca. W przeciwieństwie do wielu innych, egipskich zabytków, które zostały w ciągu wieków splądrowane, grobowiec Tutanchamona przetrwał bez większego uszczerbku – mimo prawdopodobnie dwóch włamań sprzed tysięcy lat – aż do XX wieku.

W listopadzie 1922 został otwarty przez Howarda Cartera i George’a Carnarvona. Wśród bezcennych dla nauki artefaktów, otaczających doczesne szczątki Tutanchamona, znalazły się m.in. rydwany, złote łoża, tron, bogato zdobiona skrzynia, dzieła sztuki, a także wyjątkowy sztylet.

Odkrywca, Howard Carter opisał go jako "bardzo bogato zdobiony złoty sztylet z kryształową głowicą".

Sztylet Tutanchamona
Sztylet Tutanchamona© Daniela Comelli

Ale to nie wygląd sztyletu sprawia, że jest on wyjątkowy. Umieszczona w prawej dłoni władcy broń wydawała się odporna na działanie czasu i nie wykazywała oznak korozji. Zagadkowa była także sama głownia, a przede wszystkim technologia, która pozwoliła starożytnym Egipcjanom na otrzymanie stopu, z którego została wykonana.

Dokładniejsza analiza broni, przeprowadzona współcześnie przez badaczy z Włoch i Egiptu, kierowanych przez dr Danielę Comelli z Wydziału Fizyki Politechniki w Mediolanie wykazała, że nie pochodzi ona z Ziemi.

Kosmiczny surowiec

Badanie przeprowadzone z wykorzystaniem spektrofluorymetrii (spektroskopii próbki oświetlonej promieniowaniem rentgenowskim) pozwoliło na ustalenie składu materiału, z jakiego została wykonana głownia sztyletu. Jest on niecodzienny - głownia zawiera 88 proc. żelaza, 10,8 proc. niklu i 0,6 proc. kobaltu. To proporcje niespotykane w przypadku przedmiotów wykonanych z ziemskiego żelaza, ale powszechne np. w meteorytach.

Dalsze badania sztyletu pozwoliły na ustalenie, że najprawdopodobniej został on wykonany z surowca, pozyskanego z meteorytu o nazwie Kharga, odkrytego w pobliżu Aleksandrii.

Warto podkreślić, że Egipcjanie nie byli jedyną cywilizacją, która potrafiła w taki sposób wykorzystać materiał, dostarczony przez meteoryty. Przykładem jest m.in. meteoryt z Cape York na Grenlandii, który przez wieki stanowił dla Inuitów i wikingów źródło surowca do wykonywania harpunów, a w późniejszych wiekach także grotów strzał.

Łukasz Michalik, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (54)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.