Szyba OLED, która świeci

Nowe panele oświetleniowe OLED prosto z Niemiec mają szansą zastąpić w przyszłości nie tylko lampy, ale i... szyby.

OSRAM
OSRAM
Szymon Adamus

30.10.2009 | aktual.: 14.03.2022 10:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nowe panele oświetleniowe OLED prosto z Niemiec mają szansą zastąpić w przyszłości nie tylko lampy, ale i... szyby.

Firma OSRAM Opto Semiconductors wyprodukowała duże panele OLED-a, które są nie tylko niesamowicie cienkie (zaledwie kilkaset mikrometrów), ale i przeźroczyste. Oświetlenie o rozmiarach 17 x 17 cm2 ma powierzchnię świecącą 210 cm2. Prototyp jest częścią niemieckiego projektu TOPAS mającego na celu wprowadzenie do produkcji transparentnego oświetlenia OLED o wielkości jednego metra kwadratowego. Projekt jest sponsorowany przez Niemieckie Ministerstwo Edukacji i Badań (Germany Ministry for Education and Research - BMBF) i potrwa do roku 2011.

Jednym z najważniejszych osiągnięć badaczyna tym etapie  jest nie tylko wielkość i przeźroczystość, ale fakt, że ich OLED nie wymaga dodatkowej i drogiej obudowy. Dalsze prace mają zmniejszyć grubość panelu i polepszyć właściwości przeźroczystości do takiego stopnia, by wyłączony OLED był zupełnie niewidoczny.

Źródło: gadzetomania

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.