Szybsze komputery i lepsza energetyka. Koreański przełom
Koreańscy naukowcy poinformowali o opracowaniu przełomowego materiału nadprzewodzącego. Działa w pokojowej temperaturze i naturalnym ciśnieniu. I choć na razie owiany jest tajemnicą, Koreańczycy przekonują, że to "rewolucja".
27.07.2023 | aktual.: 30.07.2023 17:44
Nadprzewodniki to wyjątkowe materiały, cechujące się zdolnością do przewodzenia prądu praktycznie bez oporu, a co za tym idzie – z niemal zerowymi stratami energii. To niezwykle pożądana charakterystyka, ale jest z nimi pewien kłopot. Zwykle potrzebują do działania bardzo niskich temperatur i specyficznego, bardzo wysokiego ciśnienia. Trójka naukowców z Korei Południowej twierdzi, że rozwiązała ten problem.
"Przełomowy nadprzewodnik" – jedyny w swoim rodzaju
Koreańscy naukowcy twierdzą, że udało im się stworzyć nadprzewodnik, który nie dość, że działa w temperaturze pokojowej, to jeszcze w zupełności wystarcza mu "normalne" ciśnienie. Całość opiera się na ołowiu oraz apatycie i według naukowców zachowuje swoją charakterystykę poza komorami ciśnieniowymi w dowolnej temperaturze – tak długo jak nie przekracza ona 127 stopni Celsjusza.
Taki nadprzewodnik mógłby znaleźć wiele potencjalnych zastosowań. Wyższa wydajność cyfrowej elektroniki (na czele z komputerami osobistymi), brak konieczności stosowania ekstremalnego chłodzenia w maszynach medycznych i naukowych czy wreszcie niezwykle wydajne energetycznie linie przesyłowe – to kilka z przykładów wymienionych przez serwis The Register.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Koreańczycy mówią o otwieraniu nowej ery
Za projekt nadprzewodnika – nazwanego LK-99 – odpowiadają Sukbae Lee i Ji-Hoon Kim z Quantum Energy Research Center oraz Young-Wan Kwon z Korea University. Choć ich wynalazek nie doczekał się jeszcze publikacji w recenzowanym czasopiśmie naukowym, Koreańczycy wierzą, że "projekt ten będzie przełomowym wydarzeniem historycznym, otwierającym nową erę". Branżowi eksperci tymczasem proponują wstrzymanie się z emocjami.
Zobacz także
Zespół twierdzi, że synteza rzekomo rewolucyjnego materiału nie należy do szczególnie skomplikowanych. To pozwala wierzyć, że rozszerzonych badań możemy doczekać się już niebawem. Wtedy też przekonamy się, czy LK-99 rzeczywiście jest tak przełomowym nadprzewodnikiem, jak utrzymują Koreańczycy.
Wojciech Kulik, dziennikarz Gadżetomanii