Szybsze komputery i lepsza energetyka. Koreański przełom

Koreańscy naukowcy poinformowali o opracowaniu przełomowego materiału nadprzewodzącego. Działa w pokojowej temperaturze i naturalnym ciśnieniu. I choć na razie owiany jest tajemnicą, Koreańczycy przekonują, że to "rewolucja".

Nadprzewodnik LK-99
Nadprzewodnik LK-99
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Wojciech Kulik

27.07.2023 | aktual.: 30.07.2023 17:44

Nadprzewodniki to wyjątkowe materiały, cechujące się zdolnością do przewodzenia prądu praktycznie bez oporu, a co za tym idzie – z niemal zerowymi stratami energii. To niezwykle pożądana charakterystyka, ale jest z nimi pewien kłopot. Zwykle potrzebują do działania bardzo niskich temperatur i specyficznego, bardzo wysokiego ciśnienia. Trójka naukowców z Korei Południowej twierdzi, że rozwiązała ten problem.

"Przełomowy nadprzewodnik" – jedyny w swoim rodzaju

Koreańscy naukowcy twierdzą, że udało im się stworzyć nadprzewodnik, który nie dość, że działa w temperaturze pokojowej, to jeszcze w zupełności wystarcza mu "normalne" ciśnienie. Całość opiera się na ołowiu oraz apatycie i według naukowców zachowuje swoją charakterystykę poza komorami ciśnieniowymi w dowolnej temperaturze – tak długo jak nie przekracza ona 127 stopni Celsjusza.

Taki nadprzewodnik mógłby znaleźć wiele potencjalnych zastosowań. Wyższa wydajność cyfrowej elektroniki (na czele z komputerami osobistymi), brak konieczności stosowania ekstremalnego chłodzenia w maszynach medycznych i naukowych czy wreszcie niezwykle wydajne energetycznie linie przesyłowe – to kilka z przykładów wymienionych przez serwis The Register.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Koreańczycy mówią o otwieraniu nowej ery

Za projekt nadprzewodnika – nazwanego LK-99 – odpowiadają Sukbae Lee i Ji-Hoon Kim z Quantum Energy Research Center oraz Young-Wan Kwon z Korea University. Choć ich wynalazek nie doczekał się jeszcze publikacji w recenzowanym czasopiśmie naukowym, Koreańczycy wierzą, że "projekt ten będzie przełomowym wydarzeniem historycznym, otwierającym nową erę". Branżowi eksperci tymczasem proponują wstrzymanie się z emocjami.

Zespół twierdzi, że synteza rzekomo rewolucyjnego materiału nie należy do szczególnie skomplikowanych. To pozwala wierzyć, że rozszerzonych badań możemy doczekać się już niebawem. Wtedy też przekonamy się, czy LK-99 rzeczywiście jest tak przełomowym nadprzewodnikiem, jak utrzymują Koreańczycy.

Wojciech Kulik, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.