Tak w Krakowie promują lokalnych rzemieślników i sprzedawców. Chcemy to w innych miastach!

Tak w Krakowie promują lokalnych rzemieślników i sprzedawców. Chcemy to w innych miastach!

Tak w Krakowie promują lokalnych rzemieślników i sprzedawców. Chcemy to w innych miastach!
Adam Bednarek
03.08.2020 13:22

Nie trzeba iść do wielkiej galerii handlowej - najważniejsze sprawy w Nowej Hucie można załatwić w okolicy. W znalezieniu miejscowych fachowców pomagają już specjalne tablice.

Gdy chce się zrobić większe zakupy lub za jednym zamachem załatwić kilka spraw, wówczas często najlepszym wyborem jest wizyta w centrum i dużym markecie. Taka wyprawa nierzadko wiąże się z jazdą samochodem, a więc generowaniem dodatkowych zanieczyszczeń.

Tymczasem w okolicy może być pełno fachowców, którzy pomogą załatwić sprawy i sprzedadzą nam niezbędne towary. Jak ich znaleźć? W Nowej Hucie do lokalnych rzemieślników prowadzą wyjątkowe tablice.

Wyjątkowe, bo skupiają się właśnie na okolicznych przedsiębiorcach:

Pomysł jest urzeczywistnieniem takiego stylu życia, w którym kupujemy lokalnie, przy użyciu własnych torebek, pudełek, kubków oraz korzystamy z usług naprawy, takich jak szewc czy krawcowa. Aby kupić warzywa, możemy dotrzeć pieszo na plac targowy, a gdy zepsuje nam się komputer, nie musimy go wyrzucać lub wysyłać do naprawy do innego miasta, bo możemy skorzystać z lokalnego wsparcia.

10 minut - tyle wystarczy, żeby znaleźć fachowców blisko siebie. W projekt już zaangażowało się miasto Kraków. Zarząd Transportu Publicznego udostępnił trzy nośniki i stworzył grafikę.

Oczywiście nie każde osiedle jest tak dobrze "wyposażone" jak krakowska Nowa Huta. Nie da się jednak ukryć, że wiele osób ma w swojej okolicy lokalnych fachowców: szewców, zegarmistrzów, serwisy naprawiające rowery. Ci, którzy mieszkają od dawna, dobrze znają adres, ale dla nowych mieszkańców nie jest to takie jasne. Byłoby dobrze, gdyby miasta promowały w ten sposób mniejsze biznesy i ułatwiało dotarcie do nich. Tak, jak robi to Kraków.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)