Więcej prądu, gdy jest czyste powietrze? Smog przeszkadza w oszczędnościach

Więcej prądu, gdy jest czyste powietrze? Smog przeszkadza w oszczędnościach

Więcej prądu, gdy jest czyste powietrze? Smog przeszkadza w oszczędnościach
Adam Bednarek
17.07.2020 15:07

Właśnie do takich wniosków doszli indyjscy badacze, którzy monitorowali wydajność paneli słonecznych w okresie pandemii. Wyniki badań są naprawdę zaskakujące.

Obserwacje z Indii wskazują, że w czasie tzw. lockdownu wzrosła wydajność paneli fotowoltaicznych - informuje serwis smoglab.pl.

Pod koniec marca ilość światła słonecznego docierającego do paneli słonecznych wzrosła w Delhi o 8 proc. względem analogicznego okresu w latach 2017-2019.

Indie bardzo restrykcyjnie zareagowały na koronawirusa, wyłączając ruch lotniczy i zamykając centra handlowe.

Naukowcy już wcześniej odnotowali, że koronawirus przynajmniej na chwilę poprawił jakość powietrza na świecie.

Według danych usługi monitorowania powietrza Copernicus (Cams), śledzącej zanieczyszczenie w 50 europejskich miastach, aż w 42 z nich odnotowano w marcu niższy poziom dwutlenku azotu, wytwarzanego przez pojazdy posiadające silnik Diesla. W Paryżu i Londynie poziomy tego szkodliwego gazu spadły aż o 30 procent.

Smog szkodzi i zdrowiu, i finansom

Smog ma fatalne konsekwencje dla zdrowia. W październiku ubiegłego roku pojawiły się badania, z których wynika, że aż pół mln Europejczyków umarło przez smog. Co 10 to Polak. Zanieczyszczenie powietrza szkodzi nam, ale także naszym finansom - skoro czystsze powietrze mogłoby zwiększyć wydajność paneli fotowoltaicznych.

A te cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Jak zdradził minister klimatu, w maju w Polsce zgłoszono aż 14 tys. wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Mój Prąd".

To ogólnoeuropejski trend. 24 maja ponad połowa energii na starym kontynencie pochodziła z odnawialnych źródeł energii . Elektrownie wiatrowe, wodne czy słoneczne odpowiadały za 55 proc. zapotrzebowania na prąd w Europie.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)