Takich okularów używa się w kosmosie

Przynajmniej na promie Discovery, a już niedługo również na ISS. Nietypowy wygląd to niejedyna rzecz odróżniająca okulary NASA od klasycznych modeli, które można kupić u optyka.

Takich okularów używa się w kosmosie
Marek Maruszczak

Przynajmniej na promie Discovery, a już niedługo również na ISS. Nietypowy wygląd to niejedyna rzecz odróżniająca okulary NASA od klasycznych modeli, które można kupić u optyka.

Okulary, w które wyposażono astronautów z promu Discovery, mogą być używane zarówno przez krótko-, jak i dalekowidzów. Jest to możliwe dzięki płynowi, który znajduje się pomiędzy soczewkami. Aby dostosować okulary do potrzeb, wystarczy użyć suwaka umieszczonego nad częścią nosową.

Każdy pasażer Discovery ma dwie pary takich okularów. Problemy ze wzrokiem wśród astronautów to zresztą nic dziwnego. Średnia wieku na promie Discovery wynosi 48 lat.

Rozwiązanie zastosowane przez NASA jest bardzo podobne do tego, które w swoich uniwersalnych okularach zastosował Joshua Silver. Różnica jest taka, że emerytowany profesor Fizyki na Oxfordzie rozdawał swoje okulary obywateli krajów Trzeciego Świata. Gadżety NASA raczej nie będą najtańsze.

Źródło: GizmodoUberGizmo

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.