Takimi nożami można się golić. Profesjonalne ostrzałki nie tylko dla zawodowców
Entuzjaści militariów, profesjonalni kucharze i każdy, kto obcuje na co dzień z nożami wie, że nie każda osełka będzie odpowiednia. Używanie tańszych modeli może przynieść więcej szkody niż pożytku i nawet najbardziej wytrzymały nóż może nie przetrwać tego spotkania.
Poniżej znajdziesz kilka ostrzałek do noży bojowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by używać ich również w kuchni. Wszystko zależy od wprawy.
Tępienie się ostrza to naturalna kolej rzeczy. Szybkość zużywania się noża w głównej mierze zależy od materiału użytego do produkcji, a także tego jak często jest eksploatowany. Nawet noże za 1000 zł po pewnym czasie się stępią. Dlatego już po zakupie trzeba będzie pomyśleć o zakupie dobrej ostrzałki.
Do wyboru masz najczęściej spotykane ostrzałki kulkowe, bardziej profesjonalne prętowe oraz niezawodne kamienie szlifierskie. Każda osełka, niezależnie od formy, musi posiadać powierzchnię ścierną o określonej gradacji, czyli inaczej mówiąc "ziarnistości". Im większe ziarna, tym więcej stali ściera się podczas ostrzenia. W związku z tym ostrzałki o dużej ziarnistości szybciej "zjedzą" ostrze, ale za to pozwolą lepiej je ukształtować. Aby uzyskać najlepszy efekt, dobrze jest używać ostrzałek o różnych stopniach ziarnistości:
Rodzaje gradacji
100-800 – gradacja przeznaczona do naprawiania stępionych ostrzy oraz tych, których dawno nie ostrzono. Charakteryzuje się wysoką ścieralnością i szybszym przywróceniem właściwego kształtu ostrza, co sprawia, że nóż jest gotowy na użycie delikatniejszych osełek. Pozwala również pozbyć się mikroskopijnych pęknięć z ostrza.
1000-3000 – osełki z taką gradacją służą do regularnego ostrzenia w domowych warunkach. W przeciwieństwie do poprzednich osełek, nie "zjadają" noża w tak dużym stopniu i nadają klindze odpowiedniej gładkości, która zapewnia dokładne cięcie. Taka gradacja jest najczęściej spotykana w gospodarstwach domowych.
4000-8000 – jeśli chcesz kroić nożem właściwie bez używania siły, poruszając ostrzem jedynie do przodu i do tyłu, możesz dodatkowo użyć jeszcze delikatniejszej osełki do wykończenia ostrza. Obecnie stosuje się je raczej rzadko, ten typ jest przeznaczony dla zawodowców.
Kamień, czyli powrót do klasyki
Płaskie kamienie ścierne to najstarsza metoda ostrzenia, znana człowiekowi już od wieków. Jest jednocześnie jedną z najbardziej wymagających. Na szczęście przy odrobinie wprawy naostrzenie noża nie powinno stanowić problemu.
Należy pamiętać o tym, że przed użyciem kamienia trzeba go namoczyć przez minimum kwadrans. Po wyjęciu przytknij do niego nóż skierowany ostrzem do siebie, odchylony od kamienia pod kątem 15 stopni. Dopiero wtedy możesz zacząć przesuwać go w przód i w tył pamiętając, by co jakiś czas zwilżyć kamień. Gdy na klindze pojawią się małe zadziory, należy zmienić stronę noża, postępując przy tym tak samo. Po naostrzeniu nóż może wydawać się szorstki, wtedy warto użyć kamienia o gradacji 3000 by nadać mu odpowiednią gładkość i jeszcze większą ostrość.
Dobrze naostrzony nóż powinien ciąć bez wyraźnego nacisku. Jeśli musisz użyć siły, by przekroić warzywo lub owoc to znak, że nożowi przyda się ostrzenie. Nie wolno z tym jednak przesadzać. Nawet najdelikatniejsze osełki mogą z czasem "zjeść" ostrze.