Tani prąd ze sztucznych liści?
Naukowcy z MIT skonstruowali "sztuczne liście" produkujące energię dzięki zjawisku fotosyntezy, czyli przemiany materii przy pomocy światła. Nowe ogniwa są 10-krotnie wydajniejsze od prawdziwych liści!
29.03.2011 18:00
Naukowcy z MIT skonstruowali "sztuczne liście" produkujące energię dzięki zjawisku fotosyntezy, czyli przemiany materii przy pomocy światła. Nowe ogniwa są 10-krotnie wydajniejsze od prawdziwych liści!
Istnienie sztucznych liści może oznaczać nie tylko przełom naukowy, ale także humanitarny. Ich twórcy podkreślają, że nowe ogniwa mogą posłużyć jako tanie źródło elektryczności w biedniejszych krajach. Ich specyfika ma pozwalać na przerodzenie każdego domu w samozasilającą się mini-elektrownię.
Na cieńsze od liścia ogniwo składają się: krzem, elementy elektroniczne i katalizatory, czyli "wspomagacze" reakcji chemicznych, a żeby urządzenie zaczęło wytwarzać energię należy umieścić je w wodzie wystawionej na światło słoneczne. Ogniwo rozbija cząsteczki wody na wodór i tlen, a rozdzielone gazy odprowadzane są do urządzenia, które uzyskuje z nich energię. Przy odpowiednio mocnym oświetleniu, ogniwa mają być w stanie zasilić pojedyncze domostwo w rozwijającym się kraju przez cały dzień.
Działający sztuczny liść był jednym ze Świętych Graali nauki przez całe dekady. Wierzymy, że właśnie nam się udało.
-prof. Daniel Nocera, szef zespołu badawczego z Massachusetts Institute of Technology
Projekt zespołu Nocery to nie pierwsza próba utworzenia sztucznego liścia. Już przed dziesięciu laty udało się to Johnowi Turnerowi z U.S. National Renewable Energy Laboratory w Boulder, Colorado. Projekt, choć uzyskiwał świetną wydajność, został niestety zarzucony, ze względu na wysoki koszt, niską dostępność potrzebnych materiałów i szybkie zużywanie się ogniwa - przestawało się ono nadawać do użytku już po niecałym dniu. Projekt Nocery wypadł w testach pod tym kątem zdecydowanie lepiej - po 45 godzinach ciągłego działania ogniwo nie straciło ani trochę ze swojej wydajności.