Tanie i małe NAS‑y do użytku domowego

Wielu użytkowników kojarzy NAS-y z serwerami plików wykorzystywanymi jedynie w dużych firmach czy urzędach. Nic bardziej mylnego. NAS-y są to urządzenia, które sprawdzą się w domu i nie zrujnują naszego portfela. Sprawdźmy, jaki NAS najlepiej wybrać.

Przechowywanie plików w domowej chmurze jest znacznie tańsze i bezpieczniejsze
Przechowywanie plików w domowej chmurze jest znacznie tańsze i bezpieczniejsze
Źródło zdjęć: © istockphoto.com/bankrx
Bartłomiej Ciepielewski

Co to jest NAS?

Obecnie w naszych domach znajdziemy wiele urządzeń, które potrzebują coraz więcej gigabajtów pamięci na swoje pliki. Zdjęcia, e-booki, filmy, muzyka sprawiają, że zaczyna nam brakować pamięci. NAS (Nettwork Attached Storage, czyli magazyn podłączony do sieci) to urządzenie, które pozwala na podłączenie kilku dysków twardych do sieci. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziemy mieli problemów z brakiem pamięci na laptopie czy smartfonie.

NAS może dodatkowo służyć jako:

  • archiwum danych;
  • kopia zapasowa plików;
  • rejestrator kamer;
  • serwer www;
  • serwer iTunes/PLEX;
  • serwer mail;
  • punkt dostępowy WiFi.

Wydajnym urządzeniem, które sprawdzi się w naszym domu jest NAS QNAP TS-251A. Obsługa i instalacja nie sprawią problemu nawet mniej zaawansowanym użytkownikom. Ten produkt sprawdzi się przy tworzeniu kopii zapasowych, synchronizacji, rozrywce i zdalnym dostępie. Urządzenie obsługuje dwa dyski twarde o maksymalnej pojemności 8 TB:

Czy warto kupić NAS?

NAS-y są obecnie urządzeniami na każdą kieszeń. Tańsze modele, które sprawdzą się w naszym domu kosztują około 500 złotych. Taka inwestycja pozwoli nam na łatwy i tani dostęp do wielu TB plików. Wydawanie pieniędzy na wykupienie abonamentu pozwalającego przechowywać pliki w chmurach danych jest o wiele mniej opłacalne. Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie plików, wystarczy zastosować 2-dyskowy NAS z obsługą RAID 1. Koszty związane z całodobową pracą urządzenia nie przyprawią nas o ból głowy. NAS-y są bowiem energooszczędne i ciche. Poziom głośności przy pracy wynosi około 18 decybeli, co jest porównywalne do szelestu liści przy łagodnym wietrze lub szeptu.

Nieco większy jest 4-kieszonkowy NAS, który pomieści aż 40 TB danych:

Jaki NAS do domu?

Wybranie odpowiedniego NAS-a do domu zależy od naszych potrzeb. Aby zapewnić bezpieczeństwo plikom, ważna jest obsługa RAID 1. Pozwala to na tworzenie kopii plików na innych dyskach, aby w razie awarii jednego z nich pliki przetrwały w nienaruszonym stanie. Przy udostępnianiu plików istotna jest obsługa protokołów sieciowych. Ilość dysków twardych obsługiwanych przez urządzenie jest także ważna. Najlepiej, aby NAS obsługiwał co najmniej dwa dyski twarde. Zwiększy to funkcjonalność urządzenia.

Jedną z ciekawszych propozycji do użytku domowego jest NAS Thecus. Urządzenie z procesorem 800 Mhz i 512 MB pamięci RAM oferuje możliwość tworzenia macierzy RAID 0 i RAID 1. Maksymalna pojemność dysków wynosi 12 TB. Urządzenie posłuży do ochrony danych, udostępniania plików czy tworzenia kopii zapasowych:

Niedrogi, lecz zaawansowany NAS do użytku domowego to QNAP TS-231P. Łatwe w obsłudze urządzenie posłuży do udostępniania plików w prywatnej chmurze, tworzenia kopii zapasowych, utworzenia centrum nadzoru wizyjnego lub transmisji strumieniowej multimediów:

Naszą ostatnią i jedną z tańszych propozycji jest NAS Synology DS215se. Urządzenie obsługuje dyski HDD oraz SSD. Poziom hałasu wynosi jedynie 18.4 dB. NAS pracuje w temperaturze 5-40 stopni C:

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.