Tauron sprząta po elektromobilności. Grupa ma sposób na zużyte baterie
Grupa TAURON uruchomiła pierwszy w Polsce magazyn energii, który powstał z recyklingu. Zbudowano go z wyeksploatowanych baterii autobusów elektrycznych.
Jak informuje Grupa Tauron w Jaworznie uruchomiono nietypowy magazyn energii. Został on podłączony do sieci energetycznej i dysponuje mocą 150 kW oraz pojemnością150 kWh. To niewiele, ale jednostka ta wydłuża cykl życia baterii stosowanych w pojazdach elektrycznych.
Magazyn energii wydłuża cykl życia baterii
Baterie w pojazdach elektrycznych to ogromny problem. Nie są długowieczne, ponieważ w wyniku eksploatacji tracą sprawność i pojemność. W Polsce samochody elektryczne nie zdominowały jeszcze szos, ale znacząco przybywa nam autobusów elektrycznych. W ich przypadku standardowy okres użytkowania baterii wynosi zaledwie 8 do 10 lat. Z tym problem postanowił zmierzyć się Tauron.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Stąd pomysły, żeby bateriom autobusowym organizować nowe życie. Takim rozwiązaniem jest wykorzystywanie ich jako elementów stacjonarnego magazynu energii elektrycznej. W ten sposób mogą być one użyteczne przez co najmniej kolejnych 8 lat.
Przyszłość magazynów energii z wyeksploatowanych baterii
To właśnie jest celem funkcjonującego od niedawna magazynu energii. Jest on zbudowany z czterech modułów, z których każdy zawiera 78 pojedynczych ogniw bateryjnych. Elementy te pochodzą z pierwszego autobusu elektrycznego, który pojawił się na ulicach Jaworzna.
Dodatkowo, niewielkie magazyny energii bardzo przydaję się sieciom elektroenergetycznym. Na obszarach, gdzie zmagają się one z problemem niskiego napięcia, dodatkowy magazyn energii może zwiększyć ich efektywność. TAURON ma też w planach potraktować powstały magazyn niczym laborantem testowe. Monitoring jego pracy ma się przyczynić do weryfikacji możliwości integracji tego typu rozwiązań z dotychczasową infrastrukturą.
Katarzyna Rutkowska, dziennikarka Gadżetomanii