Te okna mogą generować energię. Czy pokonają fotowoltaikę?

Naukowcy pracują nad stworzeniem okien solarnych
Naukowcy pracują nad stworzeniem okien solarnych
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Dr Jae Choul Yu

14.06.2024 12:37, aktual.: 14.06.2024 12:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy osiągnęli przełom w produkcji okien, które jednocześnie mogą działać jako generatory prądu. Zrealizowano to poprzez stworzenie ogniw perowskitowych, które mogą przepuszczać ponad 20 proc. światła widzialnego.

Za tym innowacyjnym rozwiązaniem stoi zespół naukowców z ARC Center of Excellence in Exciton Science, kierowany przez prof. Jacka Jasieniaka z Wydziału Inżynierii Materiałowej na Uniwersytecie Monasha w Australii. Jak donosi serwis Interesting Engineering, nowe rozwiązanie umożliwia znaczące zwiększenie ilości widzialnego światła, które przechodzi przez ogniwa, co z kolei zwiększa ich potencjał do szerokiego zastosowania.

Wcześniejsze badania zespołu naukowego doprowadziły do stworzenia półprzezroczystych ogniw perowskitowych, które oferowały 17-procentową wydajność konwersji promieni słonecznych na energię elektryczną, a także przepuszczały 10 proc. światła widzialnego. Nowe technologie pozwalają przepuszczać dwukrotnie więcej światła przy zbliżonej wydajności wynoszącej 15,5 proc.

Profesor Jasieniak podkreślił, że jest to znaczący krok naprzód w realizacji wysokowydajnych i stabilnych urządzeń perowskitowych, które mogą być wykorzystywane jako okna solarne, otwierając nowe możliwości na rynku.

Badania przeprowadzone przez zespół z Australii mogą w przyszłości doprowadzić do produkcji ogniw, które łączą w sobie właściwości paneli fotowoltaicznych oraz szyb okiennych. Warto również zaznaczyć, że grupa profesora Jasieniaka opracowała ogniwa o wydajności zaledwie 4,1 proc., ale z przepuszczalnością 52,4 proc. To sugeruje, że perowskitowe urządzenia stają się coraz bardziej przypominające przezroczyste szyby.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także