Finowie stworzyli ogromny magazyn energii. Bazuje na piasku

Finowie stworzyli ogromny magazyn energii. Bazuje na piasku

Finowie stworzyli w pełni sprawny akumulator piaskowy
Finowie stworzyli w pełni sprawny akumulator piaskowy
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Polar Night Energy
Adam Gaafar
05.07.2022 14:32, aktualizacja: 06.07.2022 09:01

Finowie zainstalowali w mieście Kankaanpää pierwszy na świecie w pełni sprawny "akumulator piaskowy", który może magazynować energię przez wiele miesięcy.

Akumulator opiera się na dużym kontenerze (obiekt ma 4 m szerokości i 7 m wysokości), do którego wsypano 100 ton piasku budowlanego. Urządzenie magazynuje ciepło pochodzące z energii słonecznej i wiatrowej. Jak wskazuje brytyjski serwis BBC, piasek jest w stanie magazynować dużo ciepła w temperaturze ok. 500-600 stopni Celsjusza. Energia może być przechowywana przez wiele miesięcy i wykorzystana do ogrzewania domów zimą.

Finowie stawiają na piasek

Za stworzenie tej technologii odpowiada fińska firma Polar Night Energy. Jak czytamy na oficjalnej stronie przedsiębiorstwa, proponowane rozwiązanie to w istocie "wysokotemperaturowy magazyn ciepła na dużą skalę". "Zamieniamy energię elektryczną na ciepło i przechowujemy ją do późniejszego wykorzystania. (…) Używamy piasku, co zapewnia bezpieczną pracę i naturalną równowagę w cyklu magazynowym" – przekonują pomysłodawcy.

Wewnątrz kontenera znajduje się system wymiany ciepła, który umożliwia sprawny transport energii do i z magazynu. Odpowiednia izolacja pomiędzy magazynem a otoczeniem zapewnia długi okres przechowywania, przy minimalnych stratach ciepła.

BBC przypomina, że Moskwa wstrzymała dostawy elektryczności i gazu do Finlandii w związku z decyzją tego kraju o przystąpieniu do NATO. "Obawy o źródła ciepła i światła, zwłaszcza w obliczu długiej i mroźnej fińskiej zimy na horyzoncie, niepokoją zarówno polityków, jak i obywateli. Ale w małej elektrowni w zachodniej Finlandii pojawiła się nowa technologia, która może złagodzić niektóre z tych zmartwień" – czytamy na łamach brytyjskiego serwisu.

W związku ze zmianami klimatycznymi oraz rosnącymi cenami paliw kopalnych powstaje coraz więcej dużych inwestycji bazujących na źródłach odnawialnych. Zielona energia stawia jednak pewne wyzwania dotyczące jej składowania. Oczywistym rozwiązaniem są akumulatory magazynujące energię na dużą skalę, ale obecnie większość z nich jest wykonana z litu i generuje spore koszty.

Elastyczne i niedrogie rozwiązanie

Biorąc to pod uwagę, pierwsza komercyjna bateria z piaskiem, zainstalowana w fińskim mieście Kankaanpää, może stanowić ważny krok w energetyce, gdyż - jak podkreślają pomysłodawcy - piasek jest materiałem trwałym i niedrogim. "Za każdym razem, gdy pojawia się taki wysoki wzrost dostępnej zielonej energii elektrycznej, chcemy mieć możliwość bardzo szybkiego wprowadzenia jej do magazynu" – powiedział Markku Ylönen, jeden z dwóch założycieli Polar Night Energy. 

Urządzenie zainstalowano w elektrowni Vatajankoski, która zarządza siecią ciepłowniczą dla tego obszaru. Bateria wypuszcza gorące powietrze podgrzewające wodę, która jest następnie pompowana do domów, biur oraz lokalnego basenu.

"Jeśli mamy jakieś elektrownie, które pracują tylko przez kilka godzin w zimę, kiedy jest najchłodniej, generuje to wysokie koszty. Ale jeśli mamy tego rodzaju rozwiązanie, które zapewnia dowolność wykorzystania i przechowywania ciepła, to może być to bardzo korzystne pod względem kosztów" – powiedziała Elina Seppänen, specjalistka ds. energii i klimatu w Kankaanpää.

 Adam Gaafar, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie