TechFlash - 64‑bitowy Raspberry Pi, HoloLens od 30 marca i nietypowy panel solarny
Są też wieści z Japonii, gdzie Sony kończy dostawy PlayStation TV i szykuje nowy kontroler. Oto nasz codzienny skrót informacji z gadżeciarskiego świata.
Aplikacja do obsługi HoloLens
Microsoft wprowadza dzisiaj do przedsprzedaży deweloperską wersję swoich holograficznych okularów. Pierwsze zestawy do twórców aplikacji trafią już 30 marca. Cena okularów AR to 3000 dolarów.
To jednak nie koniec nowości związanych z HoloLens. Microsoft przygotował bowiem aplikację, która umożliwi kontrolowanie okularów z poziomu komputera (za pośrednictwem Wi-Fi). Program będzie umożliwiał:
- przeglądanie i pobieranie zdjęć/filmów;
- streamowanie obrazu na żywo;
- zdalne robienie zdjęć lub uruchamianie kamery;
- uruchamianie/zamykanie aplikacji;
- korzystanie z klawiatury komputera przy wprowadzaniu tekstu na HoloLens.
64-bitowy Raspberry Pi 3
Mijają właśnie 4 lata od wprowadzenia na rynek Raspberry Pi Model B, który trafił do rąk 8 mln użytkowników na całym świecie. Raspberry Pi Foundation postanowiło uczcić to prezentacją nowego modelu. Raspberry Pi 3 to pierwsze urządzenie z tej serii, które bazuje na 64-bitowym układzie. Cena urządzenia to 30 funtów/35 dol.
Sercem urządzenia jest Broadcom BCM2837 z czterema rdzeniami Cortex-A53 o taktowaniu do 1,2 GHz oraz mocniejszą wersją grafiki VideoCore IV (taktowanie podskoczyło z 250 MHz do 400 MHz). Układ ma zapewnić 50% wyższą wydajność niż bazujące na Cortexach-A7 rozwiązanie z Pi 2. Nowy chipset Broadcoma oferuje również zintegrowane moduły Bluetooth 4.1 i Wi-Fi w standardach b/g/n. Raspberry Pi 3 - jak poprzednik - ma 1 GB pamięci RAM.
Koniec PlayStation TV?
Sony najprawdopodobniej już wkrótce zamknie projekt PlayStation TV, który miał umożliwić użytkownikom cieszenie się możliwościami konsoli Vita na dużym ekranie. Firma - poprzez oficjalną stronę produktu - poinformowała o zakończeniu dostaw nowych egzemplarzy urządzenia do sklepów w Kraju Kwitnącej Wiśni. Kolekcjonerzy konsol już teraz powinni więc rozglądnąć się za modelami dostępnymi jeszcze w magazynach.
Czy to kontroler dla PlayStation VR?
Japońska firma złożyła ostatnio wniosek o przyznanie patentu na nowy kontroler. Już na pierwszy rzut oka widać podobieństwo do modelu Move dla PS3, ale akcesorium będzie przypinane do nadgarstka. Nowe rozwiązanie będzie najprawdopodobniej współpracować z systemem PlayStation VR. O ile oczywiście pojawi się na rynku.
Panel solarny wzorowany na oku ćmy
Naukowcy z University of Surrey opracowali nowy, rewolucyjny panel słoneczny. Został on wykonany z grafenu, a jego struktura umożliwia wiązanie fal elektromagnetycznych, podobnie do tego jak robi to oko ćmy. Twórcy tego rozwiązania chwalą się, że nowe panele do wytwarzania energii są w stanie wykorzystywać nawet fale radiowe i mikrofale.
Problemem na razie pozostaje konstrukcja odpowiednich odbiorników, które będą w stanie konwertować energię elektromagnetyczną na elektryczną. Niemniej jednak, sam pomysł wydaje się bardzo obiecujący. Kto wie, czy w przyszłości nie będziemy ładować naszych inteligentnych urządzeń noszonych za pomocą fal, które generują nasze smartfony.
Źródła: WinBeta, SlashGear, raspberrypi via engadget, engadget, polygon, engadget, sciencemag via newsweek