TechFlash - 64-bitowy Raspberry Pi, HoloLens od 30 marca i nietypowy panel solarny

TechFlash - 64‑bitowy Raspberry Pi, HoloLens od 30 marca i nietypowy panel solarny

Raspberry Pi 3
Raspberry Pi 3
Źródło zdjęć: © raspberrypi
Mateusz Żołyniak
29.02.2016 20:48

Są też wieści z Japonii, gdzie Sony kończy dostawy PlayStation TV i szykuje nowy kontroler. Oto nasz codzienny skrót informacji z gadżeciarskiego świata.

Aplikacja do obsługi HoloLens

Microsoft wprowadza dzisiaj do przedsprzedaży deweloperską wersję swoich holograficznych okularów. Pierwsze zestawy do twórców aplikacji trafią już 30 marca. Cena okularów AR to 3000 dolarów.

Aplikacja do zarządzania HoloLens
Aplikacja do zarządzania HoloLens© slashgear

To jednak nie koniec nowości związanych z HoloLens. Microsoft przygotował bowiem aplikację, która umożliwi kontrolowanie okularów z poziomu komputera (za pośrednictwem Wi-Fi). Program będzie umożliwiał:

  • przeglądanie i pobieranie zdjęć/filmów;
  • streamowanie obrazu na żywo;
  • zdalne robienie zdjęć lub uruchamianie kamery;
  • uruchamianie/zamykanie aplikacji;
  • korzystanie z klawiatury komputera przy wprowadzaniu tekstu na HoloLens.

64-bitowy Raspberry Pi 3

Mijają właśnie 4 lata od wprowadzenia na rynek Raspberry Pi Model B, który trafił do rąk 8 mln użytkowników na całym świecie. Raspberry Pi Foundation postanowiło uczcić to prezentacją nowego modelu. Raspberry Pi 3 to pierwsze urządzenie z tej serii, które bazuje na 64-bitowym układzie. Cena urządzenia to 30 funtów/35 dol.

Sercem urządzenia jest Broadcom BCM2837 z czterema rdzeniami Cortex-A53 o taktowaniu do 1,2 GHz oraz mocniejszą wersją grafiki VideoCore IV (taktowanie podskoczyło z 250 MHz do 400 MHz). Układ ma zapewnić 50% wyższą wydajność niż bazujące na Cortexach-A7 rozwiązanie z Pi 2. Nowy chipset Broadcoma oferuje również zintegrowane moduły Bluetooth 4.1 i Wi-Fi w standardach b/g/n. Raspberry Pi 3 - jak poprzednik - ma 1 GB pamięci RAM.

Koniec PlayStation TV?

PlayStation TV
PlayStation TV

Sony najprawdopodobniej już wkrótce zamknie projekt PlayStation TV, który miał umożliwić użytkownikom cieszenie się możliwościami konsoli Vita na dużym ekranie. Firma - poprzez oficjalną stronę produktu - poinformowała o zakończeniu dostaw nowych egzemplarzy urządzenia do sklepów w Kraju Kwitnącej Wiśni. Kolekcjonerzy konsol już teraz powinni więc rozglądnąć się za modelami dostępnymi jeszcze w magazynach.

Czy to kontroler dla PlayStation VR?

Nowy patent Sony
Nowy patent Sony© engadget

Japońska firma złożyła ostatnio wniosek o przyznanie patentu na nowy kontroler. Już na pierwszy rzut oka widać podobieństwo do modelu Move dla PS3, ale akcesorium będzie przypinane do nadgarstka. Nowe rozwiązanie będzie najprawdopodobniej współpracować z systemem PlayStation VR. O ile oczywiście pojawi się na rynku.

Panel solarny wzorowany na oku ćmy

Naukowcy z University of Surrey opracowali nowy, rewolucyjny panel słoneczny. Został on wykonany z grafenu, a jego struktura umożliwia wiązanie fal elektromagnetycznych, podobnie do tego jak robi to oko ćmy. Twórcy tego rozwiązania chwalą się, że nowe panele do wytwarzania energii są w stanie wykorzystywać nawet fale radiowe i mikrofale.

Nowy panel solarny, który działaniem przypomina oko ćmy
Nowy panel solarny, który działaniem przypomina oko ćmy© university of surrey via newsweek

Problemem na razie pozostaje konstrukcja odpowiednich odbiorników, które będą w stanie konwertować energię elektromagnetyczną na elektryczną. Niemniej jednak, sam pomysł wydaje się bardzo obiecujący. Kto wie, czy w przyszłości nie będziemy ładować naszych inteligentnych urządzeń noszonych za pomocą fal, które generują nasze smartfony.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)