TechFlash - AMD Radeon Pro Duo, objecujący Sulon Q VR i gadżety przyszłości według Sony
15.03.2016 20:11
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Do tego mamy dla was nowe wieści o projekcie First VR oraz pierwszą demonstrację możliwości nowego silnika Unity. Oto nasz codzienny skrót informacji z gadżeciarskiego świata.
AMD Radeon Pro Duo z LiquidVR
AMD jest bardzo aktywne podczas Game Geverlopers Conference 2016. Firma zapowiedziała dzisiaj platformę Radeon Pro Duo wykorzystującą LiquidVR. Przygotowano ją z myślą o systemach wirtualnej rzeczywistości - ma zarówno efektywnie renderować materiał, jak i tworzyć treści VR (dzięki LiquidVR SDK).
Radeon Pro Duo ma moc obliczeniową 16 TFLOPS. Rozwiązanie w pełni wspiera DirectX 12, a wykorzystanie technologii LiquidVR pomaga w redukcji opóźnień i przyspiesza renderowanie. Nowe karty graficzne na rynku pojawią się w drugim kwartale tego roku, a ich sugerowana cena to 1499 dolarów.
Introducing Sulon Q powered by AMD
Już wczoraj wspominałem o projekcie Sulon Technologies, w który zaangażowana jest firma AMD. System Sulon Q to rozwiązania, które nie tylko prezentuje treści VR, ale i skanuje otoczenie użytkownika oraz pozwala przenosić jego elementy do wirtualnego świata, w którym można wchodzić z nimi w interakcje.
Urządzenie wykorzystuje 6-tą generację procesorów AMD serii A (FX-8800P APU z Radeonem R7), Sulon Spatial Processing Unit oraz moduł Wi-Fi, dzięki któremu możliwa była rezygnacja z okablowania. Sprzęt oferuje ponadto:
- ekran OLED o rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli;
- dysk SSD o pojemności 256 GB;
- 8 GB pamięci RAM DDR3;
- dwa złącza USB 3.0;
- obsługa dźwięku przestrzennego;
- system redukcji dźwięków dochodzących z otoczenia (dwa mikrofony);
- Bluetooth;
VR First: znamy partnerów Cryteka
Na początku roku wystartował projekt VR First Cryteka, którego celem jest dostarczanie nowoczesnych technologii zespołom zainteresowanym poznawaniem potencjału wirtualnej rzeczywistości. Program ma zrzeszać różne placówki naukowe z całego świata oraz ułatwiać im współpracę z firmami zaangażowanymi w rozwój wirtualnej rzeczywistości.
Crytek poinformował dzisiaj, że do projektu przystąpi siedem uczelni ze Stanów Zjednoczonych i Kandy, które dołączą do stambulskiego uniwersytetu Bahçeşehir. Firma ujawniła również listę czterech partnerów:
- ADM (dostarcza układy graficzne);
- Leap Motion;
- OSVR;
- Razer.
Asystent Sony, którego można zawiesić na szyi
Sony na konferencji South by Southwest (SXSW) zaprezentowało nowe projekty, które rozwijane są w ramach inicjatywy Future Lab. Największą nowością jest Concept N, czyli urządzenie zakładane na szyję, które można będzie obsługiwać głosowe.
Ten inteligentny sprzęt wyposażony jest w cztery mikrofony (zbieranie dźwięku, redukcja hałasu), odbiornik GPS oraz małą kamerkę, która standardowo jest uśpiona. Cała obsługa urządzenia odbywa się za pomocą poleceń głosowych - Concept N może podawać nowe informacje, prognozę pogody czy dane o znajdujących się w pobliżu restauracjach.
Na SXSW Japończycy pokazali również koncept inteligentnego projektora, który jest w stanie zamienić niemal każdą powierzchnię płaską w ekran dotykowy. Dzięki wbudowanej kamerze sprzęt jest w stanie rozpoznawać głębię, ruchy użytkownika, a nawet obiekty, w tym ilustracje w książkach.
Na tym nie koniec. Umożliwia on również wchodzenie w interakcje z przedmiotami znajdującymi się na stole - projektor może "wyciąć fragment obrazu z książki, a następnie przenieść go w inne miejsce".
Demo nowego silnika Unity
Unity zaprezentowało dzisiaj pierwszy materiał demonstracyjny ("Adam"), który ukazywać ma możliwości nowego silnika firmy. Prezentuje się niesamowicie, o czym możecie przekonać się sami poniżej.
Unity GDC demo - Adam - Part I
Źródła: AMD, AMD/Sulon, Crytek, Engadget, Unity