Telefon, który przetłumaczy od ręki język obcy

Japończycy słyną z dziwacznych wynalazków. Zwykle są to kurioza niemające żadnego praktycznego zastosowania, jednak NTT DoComMo zaprezentowało coś, co może przydać się naprawdę. To telefon, który przetłumaczy w czasie rzeczywistym, co mówi obcojęzyczny rozmówca.

DoCoMo
DoCoMo
Henryk Tur

Japończycy słyną z dziwacznych wynalazków. Zwykle są to kurioza niemające żadnego praktycznego zastosowania, jednak NTT DoComMo zaprezentowało coś, co może przydać się naprawdę. To telefon, który przetłumaczy w czasie rzeczywistym, co mówi obcojęzyczny rozmówca.

Model ten został pokazany na wystawie Wireless Japan 2011, która odbyła się w Tokio. Zobaczycie to na filmiku poniżej - mężczyzna czyta gazetę, a aparat tłumaczy kanciasty japoński na bardziej "miękki" angielski. Efekt taki uzyskano, łącząc technologię rozpoznawania z tłumaczeniem oraz programem do syntezy mowy. Trzeba przyznać, że efekt końcowy jest ciekawy.

NTT docomo Simultaneous Interpretation System #DigInfo

Prezes NTT DoCoMo Ryuji Yamada, dodał, że firma chce:

[...] stworzyć telefon, który tłumaczyłby rozmowy tak, jak wygląda to w fantastyce naukowej.

Oczywiście model nie jest jeszcze w pełni doskonały i zdarzają się błędy. Perfekcyjna aplikacja musiałaby też uwzględniać specyfikę danego języka, jak choćby odmianę przez przypadki, która nie występuje w każdym. Takie rzeczy wie chyba każdy, kto próbował użyć na przykład Google Translate. W każdym razie zapowiedziano ostre prace nad nowym rozwiązaniem, które potrwają do listopada, a na jesieni pierwsze wyposażone w nie smartfony wejdą do sprzedaży.

Źródło: physorg.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.