Telemedycyna zawojuje świat

Telemedycyna ma się coraz lepiej. Po sercowcach z dobrodziejstw tej technologii skorzysta inna grupa chorych. Nawet nie przypuszczalibyście, że akurat te schorzenia również można leczyć on-line.

komputer
komputer
Katarzyna Kieś

04.10.2010 08:14

Telemedycyna ma się coraz lepiej. Po sercowcach z dobrodziejstw tej technologii skorzysta inna grupa chorych. Nawet nie przypuszczalibyście, że akurat te schorzenia również można leczyć on-line.

Chodzi o depresję. Amerykanie zakończyli właśnie realizację pilotażowego programu wykorzystania telemedycyny do terapii depresji u osób starszych. Eksperyment był prowadzony przez szpitale wespół z ośrodkami uniwersyteckimi. U wszystkich pacjentów zakwalifikowanych do udziału w programie diagnoza brzmiała: wyraźnie ciężka depresja ze skłonnościami do pogłębiania się. Były to zatem osoby, których stan zdrowia nie pozostawiał raczej złudzeń co do tego, w którym kierunku „podąży” ich samopoczucie.

Eksperymentatorzy zastosowali wobec wybranej grupy pacjentów program Depression TeleCare Protocol polegający na kontaktowaniu się z personelem medycznym metodami teletechniki. Po zakończeniu programu okazało się, że ze zdrowiem uczestników było lepiej, niż zakładano. W diagnozach można było napisać zdecydowanie bardziej optymistycznie: depresja umiarkowanie łagodna.

Z wyników eksperymentu zadowoleni są, oczywiście, lekarze i naukowcy. Ale nie tylko oni. Również pacjenci, którzy zostali objęci telemedyczną opieką, chwalą sobie ten sposób działania służby zdrowia.

Niejako przy okazji podczas badania wyszło, że telemedycyna przynosi również świetne efekty w dziedzinie samej opieki nad osobami starszymi – i to przy pominięciu aspektu depresji. Telemedycynę docenili sami seniorzy.

Mam nadzieję, że wyniki tych badań nie pokryją się kurzem gdzieś w archiwach piśmiennictwa medycznego, a telemedycyna powoli zacznie zdobywać świat. Niewykorzystanie potencjału, o którym tak pozytywnie wypowiadają się chorzy i starsi, byłoby zwyczajnym zaprzepaszczeniem szansy na lepsze życie.

Źródło: ScienceCodex

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.