Telepresence po japońsku, czyli znacznie więcej niż tylko rozmowa [wideo]

Teleobecność to technologia, którą od lat oglądamy na filmach SF, a jej namiastkę mamy dzięki kamerkom i komunikatorom internetowym. Japończycy postanowili na swój dziwaczny sposób rozwinąć ją nieco i uatrakcyjnić. W jaki sposób?

Fot. Wikimedia Commons/Fuelrefuel/lic. CC
Fot. Wikimedia Commons/Fuelrefuel/lic. CC
Grzegorz Nowak

29.03.2012 | aktual.: 10.03.2022 15:50

Teleobecność to technologia, którą od lat oglądamy na filmach SF, a jej namiastkę mamy dzięki kamerkom i komunikatorom internetowym. Japończycy postanowili na swój dziwaczny sposób rozwinąć ją nieco i uatrakcyjnić. W jaki sposób?

Teleobecność to technologia, której zadaniem jest stworzenie wrażenia obecności drugiej osoby, kiedy w rzeczywistości znajduje się ona daleko od nas. Takie przeniesienie odbywa się na kilku płaszczyznach - wizji, dźwięku, dotyku czy współdziałania. Microsoft pokazywał ostatnio Ilumishare - narzędzie do wspólnej pracy. Japończycy teleobecność usprawniają jednak zupełnie inaczej.

Ich pomysł skupia się na przybliżeniu wideorozmowy do rzeczywistego spotkania twarzą w twarz. W tym celu naukowcy i inżynierowie z Uniwersytetu w Osace stworzyli roborękę, która pozwala na powitalne uściśnięcie dłoni. Sztuczna dłoń odwzorowuje jej ruch, ciepło oraz siłę uścisku. Silikonowa powłoka i gąbka mają odzwierciedlać rzeczywiste uczucie dotyku dłoni.

Zobacz także

Po raz kolejny japońscy naukowcy chcieli dobrze, jednak dla przeciętnego przedstawiciela kultury zachodniej pomysł wydaje się cokolwiek dziwaczny. Chyba akurat nie uścisk dłoni jest najważniejszy przy komunikacji na odległość. Dodatkowo obawiam się, czy takie urządzenie nie znalazłoby bardziej kreatywnych zastosowań niż tylko powitanie.

Robot Hand Communicates Grip Force, Body Temperature and Touch #DigInfo

Źródło: diginfo

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.