Teleskop Hubble'a sfotografował kometę Hartleya 2

Kosmiczny Teleskop Hubble'a przeprowadził obserwacje komety Hartleya 2. Mają one pomóc w odpowiednim zaplanowaniu przelotu koło komety amerykańskiej sondy Deep Impact, działającej w ramach misji EPOXI.

Kometa Hartley 2
Kometa Hartley 2
Henryk Tur

Kosmiczny Teleskop Hubble'a przeprowadził obserwacje komety Hartleya 2. Mają one pomóc w odpowiednim zaplanowaniu przelotu koło komety amerykańskiej sondy Deep Impact, działającej w ramach misji EPOXI.

Analiza zdjęć uzyskanych przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a (HST) pozwala na oszacowanie rozmiaru jądra komety na około 1,5 km, co zgadza się z poprzednimi ocenami. Koma komety jest jednorodna i nie wykazuje obecności dżetów gazu, które często występują w przypadku komet z rodziny Jowisza, do której należy Hartley 2.

4 listopada koło komety ma przelecieć sonda Deep Impact. Sonda już wcześniej spotkała się z inną kometą (9P/Tempel-1). Po wykonaniu misji okazało się, że nadal może być ona użyteczna i w 2007 r. NASA zdecydowała o przedłużeniu projektu. Nowa misja korzystająca ze starej sondy otrzymała nazwę EPOXI. Jednym z jej celów jest właśnie przelot w pobliżu komety Hartleya 2, drugim - obserwacje planet pozasłonecznych.

Obraz

Kometa 103/P Hartley 2 sfotografowana przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Zdjęcie wykonano 25.09.2010 r., kometa znajdowała się wtedy 32,6 mln km od Ziemi. Źródło: NASA, ESA i H. Weaver (The Johns Hopkins University/Applied Physics Lab)

Kometa 103P/Hartley 2 ma okres orbitalny 6,46 lat. Odkrył ją w 1986 r. Malcolm Hartley, prowadząc obserwacje w Siding Spring w Australii. Kometa ma minąć Ziemię 20 października w odległości niecałych 18 milionów kilometrów. Kometa aktualnie widoczna jest na niebie jako słaba mgiełka w gwiazdozbiorze Perseusza, potem przesunie się do Woźnicy, a następnie do Bliźniąt. Najłatwiej dostrzec ją przez lornetkę.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.