Temperatura spada, niedługo zaczną się przymrozki. Przygotuj na nie samochód

Przygotowanie siebie i samochodu do zimy nie polega jedynie na zmianie opon. Doświadczeni kierowcy dobrze o tym wiedzą. Podobnie zdają sobie sprawę z własnych możliwości oraz ograniczeń, jakie wynikają z jazdy po śliskiej nawierzchni, a także z tego, jak uciążliwe mogą okazać się poranki po przymrozkach. Niestety, pewnych czynności nie jesteśmy w stanie uniknąć, możemy natomiast sprawić, że będą o wiele mniej męczące.

Zimą wyzwaniem może być nawet dostanie się do samochodu
Zimą wyzwaniem może być nawet dostanie się do samochodu
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Patryk Wieczorek

15.11.2017 15:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Poniżej prezentujemy kilka gadżetów przydatnych podczas zimowej jazdy samochodem. Podpowiadamy również, co warto wozić w bagażniku, aby w razie kolizji szybko wrócić na drogę.

Woź ze sobą saperkę i żwirek dla kota

Jeśli mieszkasz na południu lub planujesz urlop w górach, gdzie śnieg pada bardziej obficie, nie możesz zapomnieć o łopacie lub saperce. Brzmi to jak przesada, ale może się zdarzyć, że zaparkowany na noc „pod chmurką” samochód rano będzie miał problem z ruszeniem się z miejsca, zwłaszcza, gdy stoi w dołku. Przy niskiej temperaturze podczas wyjazdu z miejsca postojowego koła mogą zacząć się ślizgać po oblodzonej nawierzchni. Wtedy pomóc może albo odpowiednie rozbujanie wozu albo… posypanie śliskiego podłoża żwirkiem dla kota. To zwiększy przyczepność kół do podłoża i pomoże wyjechać z miejsca. Saperka przyda się również gdy wpadniemy w poślizg i wpadniemy w zaspę lub wjedziemy na zasypane śniegiem pobocze. Choć latem wyjechalibyśmy z niego bez problemu, to zimą trzeba będzie najpierw wszystkim odkopać koła, by ułatwić im złapanie przyczepności. Robienie tego gołymi rękami nie należy do najprzyjemniejszych.

Najpotrzebniejsze rzeczy noś zawsze w kieszeni

Deszcz lub śnieg i temperatura oscylująca wokół zera często skutkują tym, że rano, zanim dostaniemy się do samochodu i włączymy silnik, musimy przekuć się do środka przez warstwę lodu. Dlatego w kieszeni obowiązkowo musi się znaleźć płyn lub spray do odladzania zamków. Powinieneś również pamiętać o skrobaczce do szyb. Wszelkiego rodzaju płyty CD albo stare karty bankomatowe nie tylko nie oczyszczą jej dokładnie, ale dodatkowo zarysują wbrew pozorom bardzo delikatne szkło. Warto mieć ze sobą również szczotkę. Przyda się podczas usuwania śniegu z maski i dachu samochodu. Spośród przydatnych gadżetów, które powinieneś mieć w kieszeni, warto również wymienić multitool w postaci breloka, który posiada wiele przydatnych funkcji.

Warto chociażby zwrócić uwagę prosty miernik bieżnika. Jeśli nie będziemy regularnie sprawdzać stanu zużycia opon, istnieje większe ryzyko, że podczas jazdy czeka nas przykra niespodzianka. Z pomocą tego gadżetu nie tylko sprawdzimy stan bieżnika, ale również ciśnienie w kołach. Przecinak do pasów przyda się wtedy, gdy podczas kolizji zablokują się pasy bezpieczeństwa, a zbijak pozwoli w razie poważniejszego wypadku wydostać się z samochodu przez przednią lub boczną szybę. Za taki breloczek zapłacimy kilkadziesiąt złotych, chociaż w sieci znajdziemy również tańsze modele z mniejszą ilością opcji.

Nie popełniaj głupich błędów

Podczas jazdy nietrudno o pomyłkę, zwłaszcza na oblodzonej nawierzchni. Doświadczony kierowca potrafi odpowiednio ocenić swoje możliwości podczas trudnych warunków pogodowych. Przede wszystkim przed długą jazdą musisz mieć zaplanowanych kilka tras prowadzących do celu. Przy dużych opadach śniegu może się bowiem okazać, że pierwotna droga do celu nie jest odśnieżona. Zarówno podczas jazdy autostradą lub drogą ekspresową, jak i przy poruszaniu się po mieście pamiętaj o odpowiedniej drodze hamowania. Jeśli nie zachowasz odpowiedniej odległości od samochodu przed tobą, możesz doprowadzić do kolizji. Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu do jazdy, odśnieżeniu samochodu (za nieodśnieżony możemy dostać mandat) czy spakowaniu ciepłego ubrania, czapki i rękawiczek na wypadek awarii.

Gdy widzisz, że ktoś ma kłopoty z samochodem, nie pozostawiaj go samego sobie. Co prawda na drodze każdy jest równy, ale służby drogowe w pierwszej kolejności zajmują się udrożnianiem najbardziej ruchliwych ulic. To oznacza długie godziny oczekiwania na dźwig. Gdy więc widzisz samochód tkwiący w rowie lub zaspie, zaoferuj pomoc.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.