Terraforming w rosyjskim stylu?

Rosjanie po raz pierwszy od 15 lat wysyłają sondę w kierunku Czerwonej Planety. Oprócz urządzeń pomiarowych na jej pokładzie znajduje się niecodzienny ładunek, który może pomóc rozwikłać zagadkę genezy życia na Ziemi.

Model sondy Fobos-Grunt (fot. Wikimedia Commons/Wikibob/GNU Free Documentation License)
Model sondy Fobos-Grunt (fot. Wikimedia Commons/Wikibob/GNU Free Documentation License)
Grzegorz Nowak

08.11.2011 13:05

Rosjanie po raz pierwszy od 15 lat wysyłają sondę w kierunku Czerwonej Planety. Oprócz urządzeń pomiarowych na jej pokładzie znajduje się niecodzienny ładunek, który może pomóc rozwikłać zagadkę genezy życia na Ziemi.

Na dziś planowany jest start rosyjskiej sondy Fobos-Grunt. Statek wystrzelony z kosmodromu Bajkonur ma za zadanie dotrzeć do jednego z księżyców Marsa, Fobosa, i lądować na jego powierzchni. Sonda pobierze próbki gruntu odległego ciała niebieskiego, a następnie wyśle je w kierunku Ziemi. To pierwsza rosyjska misja marsjańska od czasu nieudanego startu sondy Mars 96 oraz pierwsza próba dostarczenia pozaziemskiej próbki gruntu od czasu misji Luna 24 w 1974 roku. Powrót planowany jest na sierpień 2014 roku.

fot. Wikimedia Commons/Willow Gabriel, Bob Goldstein/lic. CC
fot. Wikimedia Commons/Willow Gabriel, Bob Goldstein/lic. CC

Znacznie ciekawszy jest dodatkowy ładunek, który wyruszy w kosmos wraz z sondą. W ramach projektu organizacji Planetary Society na pokładzie znajdzie się 30 różnych organizmów żywych: bakterie, inne mikroorganizmy i kilka niesporczaków (to te robale, które widzicie na zdjęciu powyżej). Szczególnie te ostatnie są niezwykle odporne na nawet najbardziej ekstremalne warunki. Potrafią przetrwać zarówno w temperaturach bliskich zera absolutnego, jak i przy 150 stopniach Celsjusza, wysokie ciśnienie i promieniowanie jonizujące też nie robi im zbyt wiele. Dlatego, zdaniem naukowców, zdołają przetrwać podróż w kierunku Marsa i wrócą na Ziemię, tym samym będą kolejnym argumentem przemawiającym za pozaziemskim pochodzeniem życia.

Oczywiście zakładamy, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Nigdzie nie znalazłem informacji, co się stanie, jeśli sonda przypadkiem rozbije się na powierzchni Fobosa, a potrafiące przetrwać prawie wszytko organizmy wydostaną się na wolność. Moja wyobraźnia potrafi znaleźć co najmniej kilka ciekawych scenariuszy.

Zdjęcie modelu sondy Fobos-Grunt jest autorstwa użytkownika Wikibob, pochodzi z Wikipedii i udostępnione jest na licencji GNU Free Documentation License.

Źródło: dvice.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.