Terraforming w rosyjskim stylu?
Rosjanie po raz pierwszy od 15 lat wysyłają sondę w kierunku Czerwonej Planety. Oprócz urządzeń pomiarowych na jej pokładzie znajduje się niecodzienny ładunek, który może pomóc rozwikłać zagadkę genezy życia na Ziemi.
Rosjanie po raz pierwszy od 15 lat wysyłają sondę w kierunku Czerwonej Planety. Oprócz urządzeń pomiarowych na jej pokładzie znajduje się niecodzienny ładunek, który może pomóc rozwikłać zagadkę genezy życia na Ziemi.
Na dziś planowany jest start rosyjskiej sondy Fobos-Grunt. Statek wystrzelony z kosmodromu Bajkonur ma za zadanie dotrzeć do jednego z księżyców Marsa, Fobosa, i lądować na jego powierzchni. Sonda pobierze próbki gruntu odległego ciała niebieskiego, a następnie wyśle je w kierunku Ziemi. To pierwsza rosyjska misja marsjańska od czasu nieudanego startu sondy Mars 96 oraz pierwsza próba dostarczenia pozaziemskiej próbki gruntu od czasu misji Luna 24 w 1974 roku. Powrót planowany jest na sierpień 2014 roku.
Znacznie ciekawszy jest dodatkowy ładunek, który wyruszy w kosmos wraz z sondą. W ramach projektu organizacji Planetary Society na pokładzie znajdzie się 30 różnych organizmów żywych: bakterie, inne mikroorganizmy i kilka niesporczaków (to te robale, które widzicie na zdjęciu powyżej). Szczególnie te ostatnie są niezwykle odporne na nawet najbardziej ekstremalne warunki. Potrafią przetrwać zarówno w temperaturach bliskich zera absolutnego, jak i przy 150 stopniach Celsjusza, wysokie ciśnienie i promieniowanie jonizujące też nie robi im zbyt wiele. Dlatego, zdaniem naukowców, zdołają przetrwać podróż w kierunku Marsa i wrócą na Ziemię, tym samym będą kolejnym argumentem przemawiającym za pozaziemskim pochodzeniem życia.
Oczywiście zakładamy, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Nigdzie nie znalazłem informacji, co się stanie, jeśli sonda przypadkiem rozbije się na powierzchni Fobosa, a potrafiące przetrwać prawie wszytko organizmy wydostaną się na wolność. Moja wyobraźnia potrafi znaleźć co najmniej kilka ciekawych scenariuszy.
Zdjęcie modelu sondy Fobos-Grunt jest autorstwa użytkownika Wikibob, pochodzi z Wikipedii i udostępnione jest na licencji GNU Free Documentation License.
Źródło: dvice.com