Test dla fuzji termojądrowej. Uruchomiono największy reaktor na świecie
W Japonii otwarto największy na świecie eksperymentalny reaktor termojądrowy, który ma potencjał zrewolucjonizować przemysł energetyczny.
01.12.2023 12:12
Największy reaktor na świecie otwarto w niewielkiej miejscowości Naka (na północ od Tokio), jak podaje serwis Phys.org. Jest to sześciopiętrowa eksperymentalna maszyna, która ma na celu odpowiedzieć na pytanie, czy fuzja termojądrowa może być postrzegana jako bezpieczne, wielkoskalowe i bezemisyjne źródło energii.
Największy eksperymentalny reaktor termojądrowy
Reaktory jądrowe, które są obecnie powszechnie stosowane, opierają swoje działanie na procesie rozszczepienia atomu. Natomiast reaktory termojądrowe, takie jak ten otwarty w Naka, wykorzystują proces fuzji, który polega na łączeniu dwóch (lub większej liczby) jąder atomowych. Ta technologia jest jeszcze na bardzo wczesnym etapie rozwoju, jednak już teraz nie brakuje ekspertów, którzy widzą w niej potencjalną odpowiedź na rosnące potrzeby energetyczne ludzkości.
Metoda ta teoretycznie pozwala na wytworzenie większej ilości energii niż jest zużywane do jej produkcji - to jest tzw. święty Graal energetyki. Ważnym aspektem tej technologii jest też bezpieczeństwo - w porównaniu do rozszczepienia atomu, fuzja generuje znacznie mniej odpadów radioaktywnych i nie niesie ze sobą ryzyka katastrofalnych wypadków, takich jak ten, który miał miejsce w Fukushimie w 2011 roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Fuzja termojądrowa w temperaturze 200 mln stopni Celsjusza
Celem reaktora jest próba "nakłonienia" jąder wodoru do połączenia się w jeden cięższy pierwiastek, a mianowicie hel, w celu uwolnienia energii w postaci światła i ciepła - naśladując procesy zachodzące wewnątrz Słońca. Aby było to możliwe, uruchamiany jest tokamak, w którym wiruje plazma podgrzewana do 200 mln stopni Celsjusza (dla porównania w jądrze Słońca panuje temperatura na poziomie 15 mln stopni Celsjusza).
Opisywany reaktor jest wynikiem współpracy Japonii i Unii Europejskiej. W realizację projektu zaangażowanych jest ponad 500 naukowców i inżynierów oraz ponad 70 firm z Europy i Japonii. Rozpoczęcie eksploatacji maszyny w mieście Naka określane jest jako "kamień milowy w historii fuzji termojądrowej", która – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem – może "stać się kluczowym elementem miksu energetycznego w drugiej połowie tego stulecia".
Wojciech Kulik, dziennikarz Gadżetomanii